PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Implantát, ktorý dokáže liečiť poranenú miechu aj Parkinsona

Technológie
0

Výskumný tím z Griffithovej univerzity a Univerzity Nového Južného Walesu v Sydney vyvinul flexibilnú implantovateľnú elektroniku, pri ktorej použil vlastnú technológiu karbidu kremíka ako novú platformu pre dlhodobé elektronické biotkanivové rozhrania. „Implantovateľné a flexibilné zariadenia majú obrovský potenciál na liečbu chronických ochorení, ako je Parkinsonova choroba a poranenia miechy,“ povedal Dr. Tuan-Khoa Nguyen, docent na Univerzite Nového Južného Walesu. Tieto zariadenia umožňujú priamu diagnostiku porúch vo vnútorných orgánoch a poskytujú vhodné terapie a liečby.

Môžu napríklad ponúkať elektrickú stimuláciu cielených nervov so zámerom regulovať abnormálne impulzy a obnoviť telesné funkcie. Udržanie ich dlhodobej prevádzky po implantácii je však náročná výzva. Výskumný tím vyvinul systém z robustného a funkčného materiálu, ktorý by mohol prekonať túto prekážku. Pozostáva z nanomembrán karbidu kremíka ako kontaktného povrchu a oxidu kremičitého ako ochranného puzdra, pričom vykazuje vysokú stabilitu a zachováva si funkčnosť v biotekutinách.    

Výskumníci demonštrovali viaceré modality impedančných a teplotných senzorov a nervových stimulátorov spolu s účinnou stimuláciou periférnych nervov na zvieracích modeloch. Implantované zariadenia, ako sú markery srdcového rytmu a hlboké mozgové stimulátory, majú veľké možnosti na včasnú liečbu viacerých chronických ochorení. Tradičné implantáty sú objemné a majú inú mechanickú tuhosť ako ľudské tkanivá, čo predstavuje potenciálne riziko pre pacientov.

Vývoj mechanicky mäkkých, ale chemicky pevných elektronických zariadení je kľúčovým riešením tohto dlhodobého problému. Koncepcia flexibilnej elektroniky z karbidu kremíka poskytuje sľubné možnosti pre neurovedu a terapie nervovej stimulácie, ktoré by mohli ponúknuť liečbu chronických neurologických ochorení zachraňujúcu život a stimulovať zotavenie pacientov. Výskum bol nedávno uverejnený v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Zdroj: thebrighterside.news.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať