SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Našli materiál na opravu poškodenej zubnej skloviny

0

Zubná sklovina je najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele, a tak pre vedcov nie je jednoduché ju napodobniť. Výskumníci z Ruska a Egypta však vyladili zloženie prirodzene sa vyskytujúceho minerálu tak, aby napodobnili mikroštruktúru prirodzenej skloviny v novom type zubného povlaku, ktorý dokonca ponúka ešte väčšiu pevnosť. Novo vyvinutý zubný povlak využíva ako východiskový bod hydroxyapatit. Táto zlúčenina je primárnou zložkou kostného tkaniva a mineralizovaných tkanív u ľudí a zvierat.

Tím dopoval hydroxyapatit komplexom aminokyselín, ktoré prirodzene pomáhajú pri oprave kostných a svalových štruktúr, ako je lyzín a arginín. Výsledkom bola mineralizovaná vrstva s vlastnosťami pripomínajúcimi hlavnú zložku prirodzenej skloviny. Materiál bol následne aplikovaný na zdravé zuby, takže tím mohol pozorovať jeho schopnosť viazať sa na skutočné zubné tkanivo. Skúmaním vlastností nového materiálu sa zistilo, že mineralizovaná vrstva má hrúbku od 300 do 500 nanometrov a štruktúra nanokryštálov kopíruje usporiadanie apatitových nanokryštálov zubnej skloviny.

Sklovina, ako jemný, ale veľmi pevný povlak zuba, zohráva dôležitú úlohu pri zabraňovaní tvorbe zubného kazu, ale je to aj jedno z mála tkanív v tele, ktoré sa nedokáže regenerovať. To znamená, že jej erózia počas celého života môže viesť k vážnym zubným problémom. Bolo vytvorených už niekoľko vynaliezavých postupov na regeneráciu skloviny, ako napríklad použitie nízkovýkonných laserov na stimuláciu kmeňových buniek alebo zubnej pasty s obsahom peptidov. Tím dúfa, že ich nová technológia pomôže obnoviť sklovinu opotrebovanú eróziou alebo abráziou. Výskum bol publikovaný v časopise Engineering.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať