SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement SAMSUNG_082023 Advertisement

Inovatívne extra silné lepidlo sa dokáže opakovane prilepiť aj odlepiť

4

Vedci v Japonsku vyvinuli nové zaujímavé lepidlo, ktoré sa dá v podstate zapnúť a vypnúť na požiadanie. Keď naň dopadne svetlo s jednou vlnovou dĺžkou, lepí a pri inej vlnovej dĺžke sa rozlepí, čo umožňuje jeho ľahké odstránenie a opätovné použitie, potenciálne aj pod vodou. Lepidlá by mali spĺňať dve protichodné vlastnosti – dobre lepiť a ľahko sa rozdeľovať. Je zrejmé, že pri ich návrhu zvýšenie jednej vlastnosti zvyčajne vyžaduje obetovanie druhej. Ideálne lepidlo by bolo také, ktoré počas používania pevne drží, ale dá sa na požiadanie uvoľniť, keď treba opraviť chybu alebo výrobok už nie je použiteľný.

Vedci z japonského Národného inštitútu pre vedu o materiáloch teraz vyvinuli lepidlo, ktoré to dokáže. Kľúčovou zložkou je kyselina kávová, ktorá dokáže vytvárať a rozbíjať priečne väzby pri rôznych vlnových dĺžkach svetla. V tomto prípade tím vytvoril polymér obsahujúci kyselinu kávovú, aplikoval ho na povrch a vystavil UV svetlu s vlnovou dĺžkou 365 nanometrov. Tým sa vytvrdil na pevný film, ktorý drží pevnosť pri izbovej teplote, pričom jeho adhézna sila v šmyku dosahuje až 7,2 MPa.

Predplatné NEXTECH 2023

Keď už táto priľnavosť nie je potrebná, fóliu možno vystaviť UV svetlu s vlnovou dĺžkou 254 nm, ktoré naruší priečne väzby a vráti ju do pôvodného stavu. Lepidlo nezanecháva na povrchu nijaké zvyšky a nestráca žiadne zo svojich adhéznych vlastností, čo v podstate umožňuje opätovné použitie. Výskumníci podrobili lepidlo sérii testov vrátane opakovaného ohýbania vzoriek a zdvíhania 40-kilogramového závažia, čo zvládlo 72 hodín bez známok porušenia. V ďalších testoch ho použili na opravu prasknutých silikónových rúrok, cez ktoré potom prehnali vodu pod vysokým tlakom, pričom nezistili žiadne netesnosti.

Okrem toho tím dokázal, že lepidlo sa dá použiť aj pod vodou. Takisto doň boli vložené magnetické nanočastice, ktoré sa pri pôsobení magnetického poľa zahrejú a spoja lepidlo s podkladom. Výskumníci tvrdia, že tento materiál by mohol mať široké využitie, pretože by umožnil ľahšie rozobrať výrobky na súčiastky po skončení ich životnosti a premeniť ich na nové výrobky. Výskum bol uverejnený v časopise Advanced Functional Materials.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Revolúcia reakcia na: Inovatívne extra silné lepidlo sa dokáže opakovane prilepiť aj odlepiť

4.8.2023 13:08

Určite toto je zaujímavý pokrok v oblasti materiálových vied, a ako IT nadšenec, si nemôžem nevšimnúť jeho potenciál v odvetví technológie. Predstav si, ak by sme mohli toto lepidlo využiť v komponentoch počítačov, mobilných zariadení a iných elektronických zariadení!

Možnosť "zapínať" a "vypínať" lepenie by mohla zjednodušiť procesy údržby a recyklácie. Opravy by boli efektívnejšie, keďže by sme mohli ľahko rozložiť komponenty na opravu alebo výmenu, bez toho, že by sme poškodili susedné časti. Toto by mohlo výrazne znížiť náklady na servis a prodloužiť životnosť zariadení.

Rovnako, v oblasti recyklácie by nám umožnilo jednoduchšie rozobratie výrobkov na jednotlivé súčiastky, čím by sa zefektívnilo triedenie materiálov a možno by sa tak zvýšila miera recyklácie.

Táto inovácia má potenciál posunúť technologický priemysel o krok vpred, a som nadšený sledovať, ako bude v budúcnosti využitá. Sú to práve takéto objavy, ktoré nám ukazujú, aké nekonečné možnosti nám veda a technológia môžu otvoriť.
Reagovať

RE: Revolúcia reakcia na: Revolúcia

4.8.2023 22:08
tebe to riadne nemysli a nerozoznas bludy. Chod zasvietit na lepidlo ktore spaja dve plochy. Potom povedz ako si na neho zasvietil...
Reagovať

RE: RE: Revolúcia reakcia na: RE: Revolúcia

5.8.2023 13:08
Ešteže si si neuviedol meno k tomu čo si napísal. Normálne použijes UV priamo na transparentný materiál. Ak nebude materiál transparentný a lepidlo prenáša svetlo, tak musí byť vrstva lepidla hrubšia do takej miery aby to žiarenie prešlo do celého jeho objemu. Ak je lepidlo aplikované v neprístupnej časti, musí tam byť napríklad otvor cez ktorý sa tam zasvieti. Stačí ti to takto?
Reagovať

RE: RE: RE: Revolúcia reakcia na: RE: RE: Revolúcia

5.8.2023 22:08
IQ = 0. Ked sa lepi, tak vzdy je lepidlo nepristupne a vrstva co najtensia. Nikdy tam nenasvietis, a otvor s tym ma nic. Co si mal z matiky a fyziky v skole? 4ky urcite...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať