
Inovatívne extra silné lepidlo sa dokáže opakovane prilepiť aj odlepiť
Vedci v Japonsku vyvinuli nové zaujímavé lepidlo, ktoré sa dá v podstate zapnúť a vypnúť na požiadanie. Keď naň dopadne svetlo s jednou vlnovou dĺžkou, lepí a pri inej vlnovej dĺžke sa rozlepí, čo umožňuje jeho ľahké odstránenie a opätovné použitie, potenciálne aj pod vodou. Lepidlá by mali spĺňať dve protichodné vlastnosti – dobre lepiť a ľahko sa rozdeľovať. Je zrejmé, že pri ich návrhu zvýšenie jednej vlastnosti zvyčajne vyžaduje obetovanie druhej. Ideálne lepidlo by bolo také, ktoré počas používania pevne drží, ale dá sa na požiadanie uvoľniť, keď treba opraviť chybu alebo výrobok už nie je použiteľný.
Vedci z japonského Národného inštitútu pre vedu o materiáloch teraz vyvinuli lepidlo, ktoré to dokáže. Kľúčovou zložkou je kyselina kávová, ktorá dokáže vytvárať a rozbíjať priečne väzby pri rôznych vlnových dĺžkach svetla. V tomto prípade tím vytvoril polymér obsahujúci kyselinu kávovú, aplikoval ho na povrch a vystavil UV svetlu s vlnovou dĺžkou 365 nanometrov. Tým sa vytvrdil na pevný film, ktorý drží pevnosť pri izbovej teplote, pričom jeho adhézna sila v šmyku dosahuje až 7,2 MPa.
Keď už táto priľnavosť nie je potrebná, fóliu možno vystaviť UV svetlu s vlnovou dĺžkou 254 nm, ktoré naruší priečne väzby a vráti ju do pôvodného stavu. Lepidlo nezanecháva na povrchu nijaké zvyšky a nestráca žiadne zo svojich adhéznych vlastností, čo v podstate umožňuje opätovné použitie. Výskumníci podrobili lepidlo sérii testov vrátane opakovaného ohýbania vzoriek a zdvíhania 40-kilogramového závažia, čo zvládlo 72 hodín bez známok porušenia. V ďalších testoch ho použili na opravu prasknutých silikónových rúrok, cez ktoré potom prehnali vodu pod vysokým tlakom, pričom nezistili žiadne netesnosti.
Okrem toho tím dokázal, že lepidlo sa dá použiť aj pod vodou. Takisto doň boli vložené magnetické nanočastice, ktoré sa pri pôsobení magnetického poľa zahrejú a spoja lepidlo s podkladom. Výskumníci tvrdia, že tento materiál by mohol mať široké využitie, pretože by umožnil ľahšie rozobrať výrobky na súčiastky po skončení ich životnosti a premeniť ich na nové výrobky. Výskum bol uverejnený v časopise Advanced Functional Materials.
Zdroj: newatlas.com.