SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Inovatívne riešenie, ktoré môže vrátiť život do zničených lesov

0

Guľa so semenami DISPERSEED, zhotovená 3D tlačou, sa stala víťazkou tohtoročnej ceny Jamesa Dysona. Jej úlohou je priniesť prosperujúci ekosystém späť do lesov, ktoré zdevastovali požiare. Lesné požiare nie sú v tomto svete úplne nové a nemožno ich pripísať výlučne zmene klímy. V skutočnosti sa im za milióny rokov niektoré druhy rastlín dokonca prispôsobili. Tieto druhy, označované ako pyrofytické rastliny, sú jedinečne postavené tak, aby prežili lesné požiare. Ich taktika prežitia však spôsobuje veľkú nerovnováhu v prirodzenej diverzite lesa.

Predplatné NEXTECH 2021

Pri každom požiari sa totiž zdravé rastliny strácajú v plameňoch, zatiaľ čo ich priestor zaberajú odolné pyrofytické druhy. To má vplyv na ekosystém lesa a zároveň ho robí náchylným na ďalšie požiare, pretože pyrofytické stromy sú často suchšie ako iné. Skupina priemyselných dizajnérov z Polytechnickej univerzity vo Valencii teraz prichádza s riešením, ako pomôcť vrátiť do lesov rozmanitosť.

Ich guľa DISPERSEED, vytlačená z jedlého cesta, je naplnená semienkami, ktoré buď spadnú na zem, alebo ich prehltnú malé zvieratá a vtáky, ktoré ich potom roznesú ďaleko, čím pomáhajú šíriť semená. Tie sú navrhnuté tak, aby upútali pozornosť. Ich jasnočervená farba a veľkosť pripomínajúca ovocie lákajú vtáky a zvieratá, ktoré sa do nich snažia ďobnúť alebo ich zahrabať.

Ak živočíchy semená prehltnú, tie prejdú ich tráviacim traktom a nakoniec sa dostanú do pôdy po tom, ako ich živočích vylúči. V tráviacom trakte zvieraťa semená strácajú vonkajší obal, čo uľahčuje ich klíčenie. Samotný DISPERSEED sa biologicky rozkladá v pôde vzhľadom na to, že je vyrobený výlučne z prírodných materiálov. Tím chce implementovať prototyp vo vypálených lesoch v oblasti Stredozemného mora, prípadne ho prispôsobiť na profesionálne použitie v oblasti lesníctva.

Zdroj: yankodesign.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať