SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Inovatívne riešenie by mohlo zdvojnásobiť výkon počítačov bez úpravy hardvéru

1

Nový výskum, za ktorým stojí tím z Kalifornskej univerzity v Riverside, by mohol zmeniť fungovanie dnešných zariadení. Naznačuje, že notebook by mohol bežať dvakrát rýchlejšie bez akejkoľvek hardvérovej modernizácie, iba s použitím inteligentnejších softvérových algoritmov. Práca má obrovský potenciál nielen na zvýšenie výkonu hardvéru, ale aj na zvýšenie účinnosti a výrazné zníženie spotreby energie.

Inovatívny postup, označovaný ako simultánny a heterogénny multithreading (SHMT), využíva skutočnosť, že moderné telefóny, počítače a iné prístroje sa zvyčajne spoliehajú na viac ako jeden procesor. Spoliehanie sa na špecializované procesory má určite svoje výhody, pretože môžu byť navrhnuté na špecifické úlohy. Nevýhodou je, že pri presúvaní údajov medzi rôznymi jednotkami môžu vznikať úzke miesta, čo ovplyvňuje rýchlosť a efektívnosť vykonávania úloh.

Výskumníci dúfajú, že paralelným spustením viacerých čiastkových úloh súčasne na viacerých procesoroch sa im podarí získať späť stratený čas a energiu. Testovacia zostava zahŕňala CPU ARM Cortex-A57, GPU NVIDIA a TPU Google Edge. Pri použití simultánneho a heterogénneho multithreadingu bolo vykonávanie vzorového kódu 1,95-krát rýchlejšie, pričom spotreba energie sa znížila o 51 percent.

Táto technológia je ešte len v začiatkoch. Navrhovaný systém je skôr testom, že táto myšlienka má potenciál. Výskumníci takisto uznávajú, že treba prekonať značné výzvy, pokiaľ ide o rozdelenie výpočtových úloh, ktoré majú byť spracované rôznymi typmi procesorov a potom spojené dohromady bez akéhokoľvek spomalenia.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Bezpečnosť reakcia na: Inovatívne riešenie by mohlo zdvojnásobiť výkon počítačov bez úpravy hardvéru

12.3.2024 09:03
To sa zas vyrojí kopec bezpečnostných chýb ako pri Spectre a Meltdown. Teším sa na to ako malý chlapec.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať