CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Inovatívny betón je 17-krát odolnejší proti prasklinám

0

Vedci vyvinuli nový typ betónu, ktorý je výrazne odolnejší proti praskaniu. Inšpirovali sa štruktúrou morských lastúr a ustríc a vytvorili pevnejší a odolnejší betón. Výskum by mohol viesť k „tvrdším, bezpečnejším a odolnejším“ verziám aj v prípade iných krehkých materiálov, ako je napríklad porcelán.

Nový betón používa striedavé šesťhranné cementové dlaždice a tenký polymér, vďaka čomu je 19-krát schopnejší deformovať sa a naťahovať sa bez toho, aby sa zlomil, tvrdia vedci. Schopnosť natiahnuť sa pod tlakom je dôležitá, pretože vďaka tomu je betón menej krehký, čo umožňuje, aby bol až 17-krát odolnejší proti trhlinám. Výskumníci navrhli nový odolný betón na základe materiálu vyskytujúceho sa v prírode, ktorý nazývame perleť.

Nachádza sa v niektorých lastúrach a pri mikroskopickom pohľade pozostáva z niekoľkých šesťhranných tabuliek, ktoré sú zlepené biopolymérom. To umožňuje, aby boli lastúry oveľa pevnejšie. Pochopením prírodného dizajnu chcú vedci vytvoriť pevnejšie materiály pre budúce aplikácie. Výskum bol publikovaný v časopise Advanced Functional Materials. 

Zdroj: bgr.comfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať