CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Sklovité gély: Nová trieda materiálov s prevratnými vlastnosťami

1

Vedci vyvinuli nový typ materiálu nazývaného sklovité gély, ktorý je mimoriadne pevný a odolný proti rozbitiu napriek tomu, že je zložený na viac ako 50 % z kvapaliny. Tento prelomový objav má veľký potenciál pre širokú škálu aplikácií a je opísaný v článku uverejnenom v časopise Nature. Gély a sklovité polyméry sa tradične považovali za samostatné materiály s odlišnými vlastnosťami. Sklovité polyméry sú tvrdé a tuhé, zatiaľ čo gély sú mäkké a pružné.

Tím výskumníkov však vytvoril sklovité gély, ktoré vykazujú tvrdosť sklovitých polymérov, ale môžu sa natiahnuť až na päťnásobok svojej pôvodnej dĺžky bez toho, aby sa porušili. Zaujímavý aspekt sklovitých gélov je, že po natiahnutí sa môžu po zahriatí vrátiť do pôvodného tvaru. Okrem toho majú tieto materiály vysoko priľnavý povrch, čo je pre tvrdé látky nezvyčajné.

 

Sklovité gély sú tiež vysoko vodivé vďaka tomu, že sú na viac ako 50 % zložené z kvapaliny, čo z nich robí účinnejšie vodiče elektrickej energie v porovnaní s inými bežnými plastmi. Vďaka tejto jedinečnej kombinácii vlastností sú sklovité gély mimoriadne perspektívne na rôzne aplikácie.

Pri testovaní vedci takisto zistili, že sklovité gély sa napriek vysokému obsahu kvapaliny nevyparujú ani nevysychajú. Na vytvorenie sklovitých gélov vedci kombinujú kvapalné prekurzory sklovitých polymérov s iónovou kvapalinou. Táto zmes sa potom vystaví ultrafialovému svetlu, ktoré materiál spevní do gélovej štruktúry.

Adhézne vlastnosti sklovitých gélov ešte nie sú úplne objasnené, ale ponúkajú potenciál na praktické aplikácie. Okrem toho je výrobný proces sklovitých gélov v porovnaní s inými podobnými materiálmi relatívne jednoduchý, keďže sa dajú vytvrdzovať vo formách alebo dokonca vytlačiť 3D tlačou. Celkovo sklovité gély predstavujú revolučný materiál so širokou škálou možných využití. 

Zdroj: phys.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniusgel reakcia na: Sklovité gély: Nová trieda materiálov s prevratnými vlastnosťami

27.6.2024 21:06
Sklovity gel s pridavnou titaničitokarbonovou kostrou je prijatelna forma tela,povlečeneho rastovou kožou,pre mozgy,alebo hlavy povodnych,pripadne duplifikovanych post prvozivotnych jedincov, skompletizovanych vdaka ich prvoživotnym mnohomilionovym investíciám do tohto rastúceho sektoru zdravotníckych sluzieb pre najvyššiu vrstvu spoločnosti .
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať