Inovatívny veľmi presný test na COVID-19 poskytuje výsledky do 4 minút

0

Čínski vedci tvrdia, že vyvinuli nový test na koronavírus, ktorý je rovnako presný ako laboratórny test PCR, ale výsledky poskytuje do štyroch minút. Testy polymerázovej reťazovej reakcie (PCR) sa všeobecne považujú za najpresnejšie a najcitlivejšie na detekciu vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19, ale zvyčajne trvajú niekoľko hodín. Počas prudkého nárastu počtu ochorení spôsobených vysoko prenosným variantom omikron mnohé laboratóriá nestíhali reagovať na veľký dopyt po testoch.

Výskumníci z Fudanskej univerzity v Šanghaji však tvrdia, že majú riešenie. V recenzovanom článku uverejnenom v časopise Nature Biomedical Engineering tím uviedol, že ich senzor, ktorý využíva mikroelektroniku na analýzu genetického materiálu z výterov, je rýchly a presný pri rozpoznávaní vírusu SARS-CoV-2. Elektromechanický biosenzor implementovaný do prenosného prototypu zariadenia detegoval vírusovú RNA za menej ako štyri minúty. 

V rámci pokusu odobrali vzorky od 33 ľudí, ktorí mali koronavírus, ako aj 54 vzoriek od ľudí, ktorí neboli nakazení. Niektorí ľudia z negatívnej skupiny boli zdraví, zatiaľ čo iní mali horúčky a niektorí boli pozitívne testovaní na chrípku. Testy PCR sa vykonávali paralelne. Vedci uviedli, že výsledky ich metódy sa „dokonale“ zhodovali s testami PCR. Všetkých 33 prípadov bolo presne zistených a u žiadneho z 54 ľudí v negatívnej skupine neboli zistené falošne pozitívne výsledky, uviedol tím.

Hoci v súčasnosti sú už k dispozícii rôzne rýchle diagnostické testy, vo všeobecnosti sú menej presné. Výskumníci z Fudanu hovoria, že po dokončení vývoja by sa ich testovacie zariadenie mohlo používať na rýchle testovanie v rôznych situáciách vrátane letísk, zdravotníckych zariadení, „dokonca aj doma“. Tvrdia, že technológia by sa mohla použiť aj na testovanie iných typov infekcií.

Zdroj: cbsnews.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať