
Intel, AMD a ARM v roku 2012: Výkon i nižšia spotreba
Výrobcovia počítačových čipov chystajú na budúci rok niekoľko noviniek. Intel v podobe 22 nm čipov Ivy Bridge a aj novej generácie procesorov SoC (System on Chip) Medfield pre smartfóny. AMD chce zlepšiť svoju architektúru Bulldozer a prísť s novými Fusion procesormi Piledriver. Veľkú trojku tento rok už neuzatvára Via, ktorá už viac-menej vypadla z pozornosti širšej verejnosti, ale firma ARM, ktorá navrhuje úsporné mobilné čipy, ktorých dizajn potom licencuje ďalším výrobcom. Aj v roku 2012 možno očakávať pokračovanie platnosti Moorovho zákona, a tak sa dočkáme výkonnejších, lacnejších a úspornejších procesorov, ktoré by opäť mali posunúť počítače aj najrôznejšie typy mobilných zariadení o krok ďalej.
Intel inovuje všetky procesorové rady
Aj napriek problémom s chybou v čipovej súprave pre novú generáciu procesorov Sandy Bridge sa Intelu podarilo s týmito procesormi na trhu pomerne solídne uspieť. Aj keď oproti predchádzajúcej generácii Westmere priniesli procesory Sandy Bridge skôr len drobné zlepšenia, ako je výkonnejší integrovaný grafický čip, druhá generácia technológie Turbo Boost na zvyšovanie taktu jadier či niekoľko menej známych funkcií, ako napríklad Insider na možnosť sledovať filmy štýlom video on demand, stali sa na trhu veľmi populárnymi. V súčasnosti sa však už pripravuje nová 22 nm generácia s označením Ivy Bridge, ktorá by mala byť podľa posledných informácií odhalená trochu netradične v apríli budúceho roka (hovorí sa o termíne 8. apríla 2012). Konkrétne by ako prvé mali byť predstavené štvorjadrové procesory pre stolové PC s označením Core i7-3370 a ďalej potom modely strednej triedy Core i5-3570, 3550 a 3450. Pre notebooky sa majú ako prvé predstaviť modely najvyššieho radu Core i7-3920QM, 3820QM a 3720QM. Lacnejšie mobilné Core i5 by sa mali objaviť o niečo neskôr, rovnako ako ďalšie varianty čipov postavené na tejto architektúre. Špeciálne pre ultrabooky majú byť určené nízkoenergetické verzie Core i7-3667 a Core i5-3427. Všeobecne sa od Ivy Bridge očakáva, že by tieto procesory mali priniesť konečne štyri jadrá aj do mainstreamu a ako dvojjadrové by mali byť k dispozícii len minimálne výkonné modely. Špekuluje sa aj o tom, že by Intel mohol odstrániť značku Celeron, ktorá si nezískala veľkú popularitu, a ako low-end presadiť brand Pentium.
Procesory Ivy Bridge budú používať rovnaký socket LGA 1155 ako Sandy Bridge, takže by sa mali dať bez väčších problémov osadiť do existujúcich dosiek, pravdepodobne len po aktualizácii BIOS-u. Medzi novinky, ktoré majú procesory Ivy Bridge od Intelu priniesť, má patriť okrem novej výrobnej technológie, ktorá by mala zaručiť menšiu spotrebu a tepelné vyžarovanie, aj lepšie grafické jadro podporujúce DirectX 11. Procesory Ivy Bridge ponúknu aj podporu pre nové rozhranie USB 3.0 a Thunderbolt.
Intel však inovuje aj ďalšie rady svojich procesorov. Minulý týždeň odhalil novú generáciu 32 nm Atomov s označením Cedar Trail, ktorá údajne prináša 20 % energetickej úspory pri vyššom výkone (najmä grafickom), a v tomto roku by sme sa mali dočkať aj prvých serverových Atomov. Intel však chystá aj špeciálne čipy SoC Medfield pre smartfóny a tablety, ktoré majú údajne svojím výkonom poraziť súčasné mobilné procesory ARM. Už prvé benchmarky vykonané pod OS Android ukazujú na solídny výkon, keď skúšobný Medfield s frekvenciou 1,6 GHz dosiahol v benchmarkovacom nástroji Caffainemark 3 spolu 10 500 bodov, zatiaľ čo pri čipoch ARM nVidia Tegra 2 to bolo 7500 bodov, Qualcomm Snapdragon MSM8260 dosiahol 8000 bodov a Samsung Exynos 42xx potom 8500 bodov. Spotreba sa pohybuje medzi 2 a 3 wattmi. No rozdiely vo výkone nie sú až také obrovské a je otázkou, či sa Intelu podarí v smartfónoch s Medfieldom uspieť, pretože doteraz sa mu v tomto segmente vôbec nedarilo. Navyše nová generácia čipov ARM s výrazne lepším výkonom je už na ceste.
Piledriver od AMD – zlepšený Bulldozer
Čo sa týka spoločnosti AMD, ktorú však už analytici pomaly prestávajú považovať za hlavného konkurenta Intelu a do jej predchádzajúcej pozície teraz situujú progresívnu spoločnosť ARM, tá už pred časom oznámila zmenu stratégie, ktorá by mala znamenať opustenie konkurenčného boja s Intelom a zameranie sa na špecifické segmenty trhu. Tým by mali byť najmä procesory označované ako APU (Accelerated Processing Unit), známe pod kódovým označením Fusion, ktoré kombinujú jadrá CPU a GPU.
AMD má s touto kombináciou úspech najmä v segmente lacných počítačov, kde ponúka výrazne lepší grafický výkon ako Intel, a to za nižšiu cenu. Na tento rok sa chystá nová generácia APU s kódovým názvom Piledriver. Tieto procesory by mali kombinovať grafické jadrá novej generácie Radeon HD série 7000 a procesorové jadrá postavené na zdokonalenej architektúre Bulldozer. Nové procesory by mali nahradiť čipy Llano, využívajúce ešte architektúru K10.5, konkrétne radu A8, A6 a A4.
Ďalej potom AMD chystá zlepšenie ultramobilných čipov Bobcat modelmi s kódovým názvom Deccan (vyrábané už 28 nm technológiou) a Brazos-T (40 nm), ktoré by mali byť určené pre ľahké notebooky a tablety. Konkrétne termíny uvedenia nových procesorov AMD nie sú ešte známe, ale špekuluje sa, že to bude skôr až v druhej polovici roka 2012.
ARM expanduje vo veľkom
Spoločnosť ARM už niekoľkokrát naznačila, že jej cieľom je presadiť sa po smartpfónoch a tabletoch aj v stolových PC a serveroch. Najmä pripravovaný Windows 8, ktorý po prvýkrát pobeží aj na procesoroch ARM, tieto plány môže uviesť do reality. ARM potom v tomto roku očakáva intenzívnu podporu čipov postavených na architektúre Cortex-A9, ktorá by mala nahradiť dosiaľ asi najpopulárnejší Cortex-A8, a aj širší nástup štvorjadrových verzií procesorov, ktoré by mali opäť zaplniť medzeru vo výkone medzi existujúcimi desktopovými procesormi a čipmi ARM.
Spoločnosť nVidia už minulý rok uviedla svoj prvý štvorjadrový čip na architektúre Cortex-A9 s označením Tegra 3 (resp. päťjadrový, pretože k dispozícii je aj piate jadro, ktoré sa má používať v prípade nízkych nárokov na výkon) a ktorý ďalej integruje aj 12 grafických jadier. Ten našiel už využitie v tabletoch Asus Transformer Prime.
Konkurenčný Qualcomm chystá na tento rok svoj prvý 28 nm čip Snapdragon S4, postavený na jadre Cortex-A15, ktorý by mal nájsť uplatnenie nielen v najvýkonnejších smartfónoch, ale napríklad aj v tabletoch s Windows 8. Očakáva sa, že by mal ponúknuť lepšiu spotrebu a vďaka štyrom jadrám aj väčší výkon než procesory Atom od Intelu a takisto ako súčasné čipy Snapdragon S3, ktoré sa vyrábajú ešte 45 nm technológiou.
Na jadre Cortex-A15 je postavený aj nový dvojjadrový čip Samsungu Exynos 5250 s frekvenciou až 2 GHz, ktorý má byť zhruba dvojnásobne rýchlejší oproti modelom Exynos s jadrom A9 a na frekvencii 1,5 GHz. Výkon v 3D grafických operáciách by sa mal zvýšiť dokonca štvornásobne, zatiaľ čo spotreba by mala oproti súčasným modelom klesnúť. Do výroby by sa procesory Exynos 5250 mali dostať v druhom štvrťroku 2012.
Práve od architektúry Cortex A-15 si ARM veľa sľubuje a vo verziách pre stolové PC a servery by mala ponúknuť až 16 jadier a frekvenciu až 2,5 GHz. Využiť ju plánuje okrem už spomínaného Qualcommu a Samsungu napríklad aj Texas Instruments v čipoch OMAP radu 5000, nVidia zrejme v štvrtej generácii čipov Tegra s špekuluje sa napríklad aj o Apple, ktorý by mohol procesory na tejto architektúre osádzať aj do svojich ultratenkých notebookov MacBook Air.
Zdroj: www.ictmanazer.cz