SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Investori majú problém s bezplatnou energiou z obnoviteľných zdrojov

1

Zvyšujúca sa ponuka energie z obnoviteľných zdrojov v Európe viedla k poklesu nákladov na elektrinu, pričom ceny sú niekedy dokonca záporné. Hoci je to prospešné pre spotrebiteľov a životné prostredie, vyvolalo to znepokojenie medzi firmami. Obávajú sa, že táto ekonomická situácia by mohla odradiť od ďalších veľkých investícií do projektov obnoviteľných zdrojov energie. Záporné ceny vznikajú, keď vysoká výroba energie naráža na nízky dopyt.

Vtedy poskytovatelia energie z obnoviteľných zdrojov ponúkajú elektrinu za záporné ceny. Dane a náklady na prenos však znamenajú, že spotrebitelia zvyčajne aj tak musia platiť. Prípady záporných cien sa zvyšujú, pričom v roku 2023 sa ich počet v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil dvanásťnásobne. Tento trend pokračoval aj v roku 2024, pričom ceny elektrickej energie v Dánsku klesli pod nulu na značný časový úsek. Podobná situácia je aj v Nemecku a Kalifornii. 

To poukazuje na potrebu riešení na skladovanie energie, ktoré dokážu prerozdeľovať energiu počas obdobia vysokého dopytu a nízkej ponuky. Investori sa stávajú opatrnými aj v dôsledku klesajúcich výnosov, čo môže odrádzať od investícií do nových obnoviteľných zdrojov energie. Predpokladá sa, že tento trend záporných cien energie môže pokračovať aj ďalšie desaťročie.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Tešíme sa reakcia na: Investori majú problém s bezplatnou energiou z obnoviteľných zdrojov

11.6.2024 17:06
Už je len otázka času, kedy dodávatelia energií prestanú energie dodávať a budú kasírovať len za distribúciu. Zvyšok sú pre nich len rizikové náklady.

Akurát že elektromer nebude mať čo merať.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať