SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Stratenú kapacitu starnúcej batérie vozidiel možno oživiť “energetickým drinkom“

0

Hoci lítiové batérie možno nabíjať veľakrát, postupne strácajú schopnosť uchovávať energiu. Skupina výskumníkov z Toyota Central R&D Labs v Japonsku však našla spôsob, ako tento proces zvrátiť a oživiť už vybitú lítiovú batériu. Nabíjacia kapacita štandardných batérií na báze lítia klesá, pretože časom strácajú častice nazývané lítiové ióny. Výskumníci preto vytvorili regeneračné činidlo, chemikáliu, ktorú možno vstreknúť do opotrebovanej batérie, aby ju „omladili“.

Regeneračné činidlo spustí chemickú reakciu, ktorá obnoví lítiové ióny v batérii a pripraví ju na opätovné použitie. Efektívnosť systému bola overená nielen s malými batériami na laboratórne použitie, ale aj s veľkými batériami pre automobily. Tento nový proces je schopný obnoviť až 80 % stratenej kapacity opotrebovanej lítiovej batérie bez toho, aby ju bolo treba rozobrať. To významne predlžuje jej životnosť, čo potenciálne ušetrí majiteľom a výrobcom veľa peňazí.

Neznamená to však, že sa to týka každej batérie. Je to len pre batérie, ktoré prešli veľmi špecifickou formou degradácie a užitočné to je len vtedy, ak poznáte históriu batérie alebo ju môžete pomocou jednoduchých, nedeštruktívnych metód diagnostikovať, v akom stave je. Napriek tomu však ide o sľubný prelom.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať