Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

Inžinieri, vývojári, napnite svaly!

1

MWC v Barcelone sa skončilo a neprekvapivo neprinieslo žiadne prevratné ohlásenia, produkt, ktorý by nás, ako sa hovorí, posadil na zadok. Samozrejme, môžeme diskutovať o tom, či návrat značky Nokia s legendárnou 3310-kou zamieša karty a čo s trhom urobí, keď Samsung dodatočne po MWC predstaví svoju tohtoročnú vlajkovú loď S8. Ale budú to len čisté dohady, nakoniec rozhodne aj tak zákazník.

V segmente smartfónov a tabletov už v poslednom období nedochádza k dramatickému technologickému pokroku. Samozrejme, už fakt, že do takého malého zariadenia možno vtesnať výkonný 12-jadrový procesor, resp. SoC, hires displej, vysokokapacitnú batériu, reproduktory a ďalšie subkomponenty tak, aby všetko fungovalo a neprehrievalo sa, je samo osebe malý inžiniersky zázrak. Ale vývoj nezastavíš. Rozmery aj parametre smartfónov sa ustálili na hodnotách, ktoré už uspokoja potreby väčšiny bežných  používateľov. Samozrejme, nás poteší celotelový bezrámčekový displej, dva objektívy hlavného fotoaparátu, viacdňová výdrž na batériu s turbo nabíjaním či odolnosť proti vode aj prachu a atraktívne farebné vyhotovenie. Ale chcelo by to radikálnejšiu koncepčnú zmenu.

Dnes evidentne dochádza ku komoditizácii súčasnej podoby smartfónov a tabletov. Produkty jednotlivých výrobcov sú si veľmi podobné, portfólio modelov je široké, takže si low-end vo veľmi dobrých cenách môže dovoliť už naozaj široké spektrum zákazníkov. Trh sa nasycuje, životné cykly výmeny zariadení sa predlžujú a nárast predaja sa spomaľuje. Predaj smartfónov je stále obrovský (aktuálne okolo 1,6 miliardy zariadení ročne) a stále rastie, hoci v súčasnosti najmä vďaka predaju v rozvojových regiónoch. Konkurencia je obrovská, tlak na inovácie, ale aj klesajúce marže umožnia inovovať len veľkým a silným značkám, ktoré si vzhľadom na objem predaja môžu náročný výskum a vývoj dovoliť.

Keby som si mohol želať, akým ďalším smerom by sa mal/mohol uberať vývoj smartfónov, bol by to v prvom rade smartfón, ktorý sa dá použiť naozaj aj ako mobilný počítač. No koncepty ako Continuum, ktorý si už otestoval Microsoft, ako aj Canonical s Ubuntu neboli dotiahnuté do dokonalosti, a preto sa neujali.  Dôvodom bol najmä poddimenzovaný hardvér a chýbajúci softvér. Predstava, že smartfón sa dá premeniť na plnohodnotný osobný počítač jednoduchým pripojením sekundárneho monitora, klávesnice a myši, je správna a zmysluplná. Treba ju však dotiahnuť do dokonalosti tak, ako to robí napríklad Apple. Tak, aby som takýto naozaj mobilný počítač bez akýchkoľvek komplikácií a zdržovania mohol jednoducho pripojiť a okamžite sa dalo pokračovať v rozrobenej práci. Povráva sa, že nový Samsung Galaxy S8 príde s desktopovým režimom a dokinou, ktorá umožní pracovať s ním ako s PC. Režim, ktorý umožní takúto funkcionalitu, by sa mal volať DeX, no podporované budú len aplikácie pre systém Android. Počkáme si na oficiálne predstavenie, otestujeme, vyskúšame a zhodnotíme.

Druhá funkcionalita,u ktorá by zásadnejším spôsobom mohla oživiť trh smartfónov, je koncept skladacieho produktu. Teda zariadenia, ktoré je v zloženom stave vo veľkosti 5 – 5,5" v pohode prenosné vo vrecku, v ruke či na opasku a po rozložení v prípade potreby získate 10 – 11" tablet, ktorý už môžete použiť aj na trošku serióznejšiu prácu, čítanie kníh, časopisov, sledovanie videa či hranie hier. O telefónoch so skladacím displejom sa hovorí už roky, ale doteraz ani jeden výrobca taký model na trh neuviedol, hoci konceptov už bolo predstavených viacero (Samsung, LG, Xiaomi...). Tento rok by však mal byť podľa analytikov v tomto smere prelomový, uvidíme, či taký naozaj bude. Ak áno, tešíme sa na recenzovanie smiley.

No a posledný koncept, ktorý by som uvítal asi iba ja osobne, je model nositeľného smartfónu. Nerád nosím tašky, puzdrá, taštičky s dokladmi a pod., smartfón mi často vypadne z vrecka alebo ho nechávam položený na neznámom mieste. Potešil by ma teda smartfón, ktorý by sa nosil na ruke na úrovni zápästia rovnobežne s predlaktím, v mojom prípade na pravej ruke displejom hore a na ľavej by bola rovnako veľká dotyková plocha, ktorá by slúžila ako touchpad alebo klávesnica. Ak budem potrebovať telefón zobrať do ruky a ovládať ho jednou rukou, spojím obe časti dovedna a mám klasický smartfón. Toto som zatiaľ ani nikde nevidel, takže asi tak skoro sa takéhoto konceptu nedočkám, ale snívať o ňom môžem... smiley

A úplne ideálne by bolo mať všetky tri koncepty v jednom zariadení. Takže, inžinieri, vývojári, hor’ sa do práce smiley.

Zaujímavé čítanie marcového vydania vám praje

Martin Drobný

Všetky autorove články
mwc

1 komentár

Posledny koncept reakcia na: Inžinieri, vývojári, napnite svaly!

11.3.2017 21:03
https://www.youtube.com/watch?v=P9c55-sfUxk
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať