ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

IoT elektronika a robotika: jednoduchý osciloskop nielen pre začiatočníkov

0

Pri oživovaní, prípadne opravách rôznych elektronických zariadení v digitálnej aj analógovej technike často potrebujeme sledovať nielen napäťové úrovne, ale aj priebeh signálu. Na tento účel slúži osciloskop. Profesionáli a nároční amatéri používajú osciloskopy v cene niekoľko stovák eur. Pre začiatočníkov veľmi dobre poslúži aj jednoduchý a lacný prístroj, ktorý si navyše môžu sami postaviť zo stavebnice.  

Stavebnica osciloskopu DSO138 (45 €) je určená pre výučbu a pochopenie základných funkcií osciloskopu.

Kompaktný osciloskop má farebný displej s rozlíšením 320 x 200 pixelov a využíva mikrokontrolér ARM Cortex-M3. Osciloskop je jednokanálový, zobrazuje signály do 200 kHz, citlivosť 10 mV/d až 5 V/d, má režimy AUTO, NORMAL, SINGLE, funkciu HOLD a spúšťanie nábežnou alebo zostupnou hranou, Vstup má impedanciu 1 MΩ. Maximálne vstupné napätie je 50 V a vertikálne rozlíšenie je 12 V. Časová základňa sa dá nastaviť v rozsahu 10 μs/d až 500 s/d. Parametre sa nastavujú pomocou tlačidiel. Po dlhšom zatlačení tlačidla OK sa zapne číselné zobrazovanie hodnôt frekvencie, periódy, šírky pulzu, zobrazuje sa aj plnenie, maximálne a minimálne napätie, priemerné napätie, amplitúda a efektívna hodnota. Údaje sa zobrazujú v hornej časti displeja. K dispozícii je aj kalibračný zdroj obdĺžnikového signálu s frekvenciou 1 kHz. Vstupný signál sa privádza na BNC konektor. V stavebnici je kábel s BNC konektorom na jednej a krokosvorkami na druhej strane. Môžete samozrejme použiť aj štandardnú osciloskopickú sondu.  Na napájanie sa používa externý zdroj s napätím 9 V, ktorý nie je súčasťou dodávky. Odber je asi 200 mA

Komponenty stavebnice

Procesor aj miniatúrne súčiastky pre plošnú montáž (SMD) sú už prispájkované, takže vašou úlohou je prispájkovať klasické súčiastky, čiže rezistory, kondenzátory, diódy, tlačidlá, prepínače a ďalšie klasické súčiastky s nožičkami.

Súčiastky sa osadzujú počnúc najnižšími. Na obrázku sú osoadené rezistory, cievky, kryštál a micro USB konektor

V osadzovaní pokračujeme kondenzátormi a tlačidlami

Kompletne osadená doska

Doska s displejom

K dispozícii je podrobný a veľmi dobre vypracovaný obrázkový návod na zostavenie aj používanie.  Kto si netrúfne na spájkovanie, k dispozícii je aj zostavený prístroj (48 €). Táto stavebnica je koncipovaná ako Open hardware, takže k dispozícii je schéma zapojenia aj zdrojový kód softvéru pre procesor STM32F103. Dajú sa stiahnuť napríklad tu. K dispozícii sú aj rôzne alternatívne verzie firmvéru.

Po osadení sú v návode popísané meracie body a napätie, ktoré by ste v nich mali namerať. Procesor ani displej zatiaľ nie je napájaný. Ak sú napätia v testovacích bodoch v poriadku, podľa návodu kvapôčkou cínu skratujete prepojku, čim budú napájané všetky obvody.  Následne je podľa návodu potrebné nastaviť vertikálne posunutie pri nulovej úrovni na vstupe a pomocou kondenzátorov s premenlivou kapacitou kompenzáciu vstupov tak aby bol signál z testovacieho generátora zobrazený ako neskreslený obdĺžnik.  

Použitie osciloskopu pri oživovaní a testovaní generátoru signálu zo stavebnice  (8 €)

O možnostiach využívania osciloskopu pre začiatočníkov pripravujeme samostatný článok.

 

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
DSO 138 Osciloskop elektronická stavebnica

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať