SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

IoT prakticky – robotické podvozky, úvod k téme ovládanie motorov, krokových motorov a servomotorov

Technológie
0

V seriáli IoT prakticky budeme preberať aj ovládanie jednosmerných a krokových motorov a servomotorov. Je to príprava na tému robotické podvozky. Na e-shopoch nájdete stavebnice robotických podvozkov s Arduinom už od 20 eur, vrátane dosky Arduino, prípadne aj trochu drahšie stavebnice umožňujúce pripojenie cez bluetooth a diaľkové ovládanie.

Vo videu predstavíme dva veľmi podobné typy robotických podvozkov využívajúcich populárnu dosku Arduino Uno a robotický podvozok pre mikrokontrolérovú dosku BBC micro:bit

V trojici článkov

a videí

som predstavil možnosti robotickej stavebnice Lego Mindstorms. Taktiež som ju odporúčal v tipoch na vianočný darček. Dostal som niekoľko mailov v zmysle že robotická stavebnica Lego Mindstorms za 320 eur je ako vstupná brána do robotiky trochu riziková investícia, hlavne u detí, kde sa nedá odhadnúť, či ich stavba a programovanie robotov bude, alebo nebude baviť. Navyše, nie každý rodič si môže dovoliť takúto stavebnicu kúpiť, napriek tomu, že jej cena je polovičná ako cena smartfónu vyššej strednej triedy.  Preto v ďalších článkoch a videách na tému robotika a programovanie budem vyberať lacné vývojové dosky a stavebnice. 

Najlacnejší a pritom plnohodnotný podvozok získate v e-shopoch už za 20 eur a to vrátane dosky Arduino, dosky na riadenie motorov, prepojovacej dosky, servomotora a ultrazvukového senzora vzdialenosti. Na zostavenie tejto stavebnice potrebujete trochu praxe, pretože kábliky na prepojenie motorov a senzorov z doskami si budete musieť vyrobiť sami. Vodiče a dutinky sú v balení, avšak spájkovanie a prepájanie je vo vašej réžii.

Dosky elektroniky sú súčasťou stavebnice

Veľmi podobný robotický podvozok v cene 53 eur má v balení všetko potrebné vrátane prepojovacích káblikov s konektormi, takže podvozok zo stavebnice postaví aj začiatočník. Súčasťou stavebnice je aj diaľkové ovládanie a bluetooth komunikačný modul, takže robotický podvozok môžete ovládať aj zo smartfónu. 

Kompletný podvozok

V niektorom z ďalších dielov predstavím aj robotický podvozok pre dosku BBC micro:bit. Stavebnica stojí približne 18 eur, avšak neobsahuje mikrokontrolérovú dosku, takže BBC micro:bit si musíte kúpiť zvlášť.

Komponenty podvozku. Zostavenie je otázkou niekoľkých minút.

Zobrazit Galériu

Luboslav lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár