Je náš vesmír hologram? Nová štúdia priniesla dôkazy, že by to tak mohlo byť

5

Americkí, kanadskí a talianski výskumníci tvrdia, že vo svojej štúdii prinášajú dôkaz o tom,  že náš vesmír by mohol byť obrovský a komplexný hologram.

Myšlienka o holografickom vesmíre sa zrodila v 90. rokoch minulého storočia. Podľa nej všetky informácie, ktoré tvoria našu 3D realitu (plus čas), sú obsiahnuté v 2D ploche na jeho hraniciach.

„Predstavte si, že všetko, čo vidíte, cítite a počujete v troch rozmeroch (ako aj vaše vnímanie času), v skutočnosti vyžaruje z plochého dvojrozmerného poľa,“ vysvetľuje Kostas Skenderis, profesor matematických vied na Southamptonskej univerzite. „Myšlienka je podobná obyčajnému hologramu, kde je trojrozmerný obraz zakódovaný v dvojrozmernej ploche, ako je to v prípade hologramu na kreditnej karte. Ibaže v tomto prípade je zakódovaný celý vesmír.“

Prirovnať by sa to mohlo aj k sledovaniu 3D filmu v kine. Vidíme obrázky, ktoré majú výšku, šírku a hĺbku. V skutočnosti však všetko pochádza z plochého 2D plátna. V prípade nášho 3D vesmíru je rozdiel v tom, že sa môžeme objektov dotknúť a „projekcia“ je z nášho pohľadu „skutočná“.

V posledných desaťročiach pokrok vo vývoji ďalekohľadov a snímacích zariadení umožnil vedcom odhaliť veľké množstvo „bieleho  šumu“ alebo reliktného mikrovlnného žiarenia, ktoré tu zostalo od vzniku vesmíru. Vedci skúmali nepravidelnosti v tomto žiarení a porovnávali ich s kozmologickými modelmi raného vesmíru. Zistili, že výsledky zodpovedajú holografickému modelu.

Vedci sa už niekoľko desaťročí snažia skombinovať Einsteinovu teóriu gravitácie s kvantovou teóriou.  Podľa niektorých má koncept holografického vesmíru potenciál zladiť tieto dve teórie.

Štúdia bola zverejnená v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: Eurekalert

Redakcia

Všetky autorove články
hologram

5 komentárov

2d reakcia na: Je náš vesmír hologram? Nová štúdia priniesla dôkazy že by to tak mohlo byť

10.2.2017 11:02
no tak dokazu reprezentovat nas preistor v 2d ? no ale 2d je len teoreticky model, zatial nikto nenasiel 2d a nedrzal v ruke nieco co je 2d
Reagovať

2d reakcia na: Je náš vesmír hologram? Nová štúdia priniesla dôkazy že by to tak mohlo byť

10.2.2017 11:02
no tak dokazu reprezentovat nas preistor v 2d ? no ale 2d je len teoreticky model, zatial nikto nenasiel 2d a nedrzal v ruke nieco co je 2d
Reagovať

Ked chytim reakcia na: Je náš vesmír hologram? Nová štúdia priniesla dôkazy že by to tak mohlo byť

5.2.2017 07:02
do ruky jablko, nie je dvojrozmerne. Ten hologram je teoria pritiahnuta za vlasy.
Reagovať

Asi to reakcia na: Je náš vesmír hologram? Nová štúdia priniesla dôkazy že by to tak mohlo byť

4.2.2017 08:02
bude dvojrozmerné kino mimozemšťanov, v ktorom nie sme divákmi, ale hercami. Potom to ale môže skončiť tak, že nič nemusíme, všetko je to len holografický film, v ktorom môžeme odmietnuť hrať svoju rolu.
Reagovať

Zmateny reakcia na: Je náš vesmír hologram? Nová štúdia priniesla dôkazy že by to tak mohlo byť

3.2.2017 14:02
Tak čo vlasne to máme, simuláciu mimožemšťanov alebo dvojrozmerné kino.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať