SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Je to tu. Humanoidný robot Phoenix je pripravený nahradiť manuálnych pracovníkov

Technológie
0

Spoločnosť Sanctuary Cognitive Systems Corp., známejšia ako Sanctuary AI, predstavila pracovného robota podobného ľuďom. Volá sa Phoenix, je určený na všestranné použitie a je označovaný za prvý prototyp robotického pracovníka. Humanoidný robot Phoenix beží na riadiacom systéme Carbon AI spoločnosti Sanctuary AI, ktorý mu poskytuje inteligenciu podobnú ľudskej a schopnosť vykonávať širokú škálu pracovných úloh. Startup tvrdí, že jeho cieľom je odstrániť medzery na trhu práce tým, že namiesto ľudí sa na manuálnu prácu budú používať roboty.

Spoločnosť už preukázala schopnosť svojich strojov vykonávať stovky rôznych úloh v rozličných odvetviach. Phoenix meria 170 centimetrov, váži 70,3 kilogramu a dokáže sa pohybovať maximálnou rýchlosťou 4,8 kilometra za hodinu. Podľa spoločnosti môže zdvihnúť maximálne užitočné zaťaženie 25 kilogramov. Jeho humanoidnú podobu dopĺňa pár obratných robotických rúk, ktoré sa môžu pochváliť 20 stupňami voľnosti pohybu, čo mu umožňuje manipulovať s predmetmi rovnako ako ľudská ruka. Ruky obsahujú patentovanú haptickú technológiu, ktorá umožňuje robotovi „cítiť“ dotyk podobne ako človek.

SAMSUNG 022024 Advertisement

No to, čo robí Phoenixa výnimočným, sú jeho kognitívne schopnosti. Sanctuary AI tvrdí, že robot je vybavený komplexnou kognitívnou architektúrou a softvérom, ktorý bol navrhnutý špeciálne pre humanoidov. Tento systém je integrovaný s modernou umelou inteligenciou vrátane generatívnych modelov AI, ako je ChatGPT spoločnosti OpenAI. To umožňuje robotovi porozumieť príkazom v prirodzenom jazyku a vykonávať činnosti na základe toho, čo sa mu povie.

Spoločnosť vysvetlila, že kognitívna architektúra Phoenixu zahŕňa uvažovanie, úlohu a pohyb, ako aj symbolické a logické uvažovanie a využíva pokročilé veľké jazykové modely, ktoré poskytujú široké všeobecné znalosti aj znalosti špecifické pre danú oblasť. Robot sa spolieha na techniky hlbokého učenia a učenia posilňovaním. Hlboké učenie sa vzťahuje na umelé neurónové siete s viacerými vrstvami, ktoré dokážu z údajov extrahovať vzory, zatiaľ čo učenie posilňovaním umožňuje robotovi naučiť sa optimálne stratégie na vykonávanie rôznych úloh prostredníctvom pokusov a omylov.

Phoenix podporuje aj ľudský dohľad a diaľkové ovládanie, čím zabezpečuje, že ľudia môžu efektívne ovládať viacero robotov. Ide o šiestu generáciu robota Sanctuary AI a nadväzuje na model piatej generácie, ktorý prešiel úspešným pilotným nasadením v jednom z obchodov spoločnosti Canadian Tire Corp. vo Vancouveri. Počas tejto skúšobnej prevádzky robot vykonával viac ako 110 rôznych úloh, čo predstavuje 40 % úloh, ktoré v obchode bežne vykonávajú zamestnanci.

Sanctuary AI predpokladá, že jeho univerzálne roboty budú plniť rôzne úlohy a vyplnia tak medzery na trhu s ľudskou pracovnou silou. Roboty plánuje prenajímať v rámci modelu „práca ako služba“ (labor-as-a-service), pričom zákazníci budú za vykonanú prácu platiť dohodnuté ceny namiesto toho, aby do robota sami investovali. Nebudú teda potrebné žiadne počiatočné náklady. Phoenix je pripravený vykonávať množstvo druhov prác, ako je upratovanie, dopĺňanie regálov, obsluha pokladníc, vykladanie kamiónov a pod. Bude zaujímavé sledovať, ako si tieto roboty budú počínať v reálnom nasadení.

Zdroj: siliconangle.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať