SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Jednoduchý životný hack, ktorý používal Einstein, Edison aj Dalí

2

Keď sa Thomasovi Edisonovi nedarilo rozlúsknuť nejaký vynález, sadol si do svojho obľúbeného kresla s oceľovou guľôčkou v ruke a snažil sa zaspať. V okamihu, keď sa jeho svaly uvoľnili, teda v období tesne pred hlbokým spánkom, guľa s hlasným buchnutím spadla na zem. Zobudil sa, zrazu presvedčený o tom, ako treba vyriešiť problém, a išiel dokončiť vynález. Toto „obdobie tesne pred spánkom“ sa oficiálne nazýva hypnagogický stav. Albert Einstein a Salvador Dalí praktizovali podobné metódy ako Edison, ale tento jav sa veľmi neskúmal.

Hoci existovala nejasná predstava, že ponorenie sa do hypnagogického stavu a vystúpenie z neho by mohlo pomôcť zvýšiť kreativitu, ale vedci v skutočnosti nevedeli ako a prečo. Väčšina ľudí si totiž hypnagógiu, ktorá je oficiálne definovaná ako prechodný stav vedomia medzi bdelosťou a spánkom, spája s halucináciami. Je známe, že „mimovoľné a imaginárne zážitky“ sa v tomto čase prudko zvyšujú, pretože sa zvyšuje abstraktná aktivita mozgu. Parížsky inštitút sa snažil preskúmať hypnagogický stav a získal 100 dobrovoľníkov na celkom jednoduchý experiment.

Mali za úlohu vyriešiť sériu matematických úloh zámerne pomocou zdĺhavej metódy. Dobrovoľníkom nepovedali, že existuje oveľa jednoduchší spôsob riešenia úloh. Po krátkom čase experimentu 16 dobrovoľníkov prišlo na jednoduchšiu alternatívu. Zvyšok z nich sa uložil na odpočinok do kresla, pričom držali plastový pohár. Keď im pohár vypadol z ruky, boli požiadaní, aby po a) nahlásili všetko, na čo mysleli v stave medzi odpočinkom, a po b) vrátili sa k práci na riešení matematických úloh. Všetci mali na hlavách snímače EEG, takže autori mohli sledovať, ktorí z nich prešli cez hypnagógiu priamo do hlbokého spánku.

Spočiatku snívali o kope nezmyslov (kone v nemocniciach, tancujúce čísla atď.), no po niekoľkých pokusoch oveľa častejšie nachádzali skratku na dokončenie matematických úloh. Ak účastníci strávili aspoň 15 sekúnd v úplne prvej hypnagogickej fáze spánku, strojnásobila sa šanca nájsť toto skryté pravidlo. Tento efekt však zmizol, ak subjekty upadli hlbšie do spánku.

Zdroj: insidehook.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Gulocka proti spanku genius reakcia na: Jednoduchý životný hack, ktorý používal Einstein, Edison aj Dalí

30.11.2023 07:11
Hura! Objavili sme koleso!
Ved to uz tri miliony rokov vieme tuto vec,ze ked sa ulovi mamut a dotiahne sa do jaskyne,vsetci su nazrati a spokojni ,nuz a tesne pred spankom im zena tresne po gulach aby isli konecne nieco robit a neflakali sa...
Reagovať

RE: Gulocka proti spanku genius reakcia na: Gulocka proti spanku genius

3.12.2023 19:12
A to je dôvod, prečo Nikola Tesla alebo Adolf Hitler nemali manželky.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať