SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Každý týždeň zjeme plasty s hmotnosťou kreditnej karty

0

Vedci z Torontskej univerzity vyvinuli tkaninový povlak, ktorý by mohol výrazne znížiť vylučovanie mikroplastov z bielizne. Mikroplasty sú nepatrné plastové čiastočky s dĺžkou menšou ako 5 milimetrov, ktoré sa neustále vylučujú z nášho oblečenia, najmä keď sa perie. Pri bežnom praní sa môže uvoľniť 700 000 mikroplastových vlákien, ktoré presakujú do našich vodných tokov, poškodzujú prírodu a napokon skončia v našom tele. Každý týždeň zjeme plasty s hmotnosťou kreditnej karty.

Výskumníci z oddelenia strojárskeho a priemyselného inžinierstva Torontskej univerzity zistili, že keď sa vlákna trú o seba a o bubon práčky, tvoria sa drobné trhliny, ktoré uvoľňujú drobné plastové čiastočky. To je významné, pretože odhadom 35 % mikroplastov vo vodných systémoch pochádza z prania syntetických odevov.

Aby tomu zabránili, vedci vyvinuli dvojvrstvový nanoskopický silikónový náterový materiál. Pri testoch povlak chránil odevy pred trením, čím sa výrazne znížilo odlupovanie plastov zo syntetických materiálov počas pracích cyklov. Tím dúfa, že tento produkt by si mohol čoskoro osvojiť módny priemysel.

Prvú vrstvu povlaku tvorí silikón, ktorý je klzký, vďaka čomu sa vlákna môžu kĺzať jedno po druhom. Druhá vrstva bola pridaná tak, aby silikónový povlak skutočne priľnul k odevu, pričom sa použili rovnaké princípy, ktoré umožňujú farbám priľnúť k textíliám. Testovanie bolo nepochybne prácne. Tím vykonal skutočné pranie a odfiltroval materiál z vody, potom študenti pomaly a starostlivo počítali každé mikrovlákno pod mikroskopom. Zistili, že povlak znížil odlupovanie mikroplastov o 93 % a zostal odolný pri rôznych teplotách a trvaní cyklu.

Silikón je relatívne udržateľný materiál, pretože je vyrobený z piesku, zatiaľ čo väčšina plastov sa získava z ropy. Nie je však najekologickejší, pretože sa neodbúrava. Nemá vplyv na vzhľad oblečenia, lebo povlak je nanoskopický a testy priedušnosti zistili, že neupcháva póry textilu. Testovanie sa vykonalo na nylonovom oblečení, ale výskumníci dúfajú, že vlastnosti povlaku sa rozšíria na všetky druhy syntetických materiálov, z ktorých sú vyrobené dve tretiny nášho oblečenia.

Predplatné NEXTECH 2021

V súčasnosti sa snažia pripraviť povlak pre polyester, ďalšiu bežnú syntetickú tkaninu. Ďalšie štúdie sa zameriavajú na to, či by povlak zabránil uvoľňovaniu do atmosféry, pretože výskum zistil, že mikroplasty sa vylučujú aj do vzduchu a ľudia ich nevyhnutne vdychujú. Kevin Golovin, odborný asistent a vedúci výskumník projektu, dúfa, že ak bude výskum naďalej úspešný, vlády by mohli vytvoriť smernicu o mikroplastoch, ktorá by spoločnostiam nariadila, aby používali technológiu vo svojich odevoch na zníženie znečistenia plastmi.

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať