CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Keby nás Carringtonova udalosť zasiahla dnes, bola by to úplná katastrofa

Bezpečnosť
1

Aktuálne čelíme možnosti slnečnej búrky, ktorá sa vyskytne raz za storočie, podobnej, ako bola Carringtonova udalosť v roku 1859. Táto udalosť, nazvaná podľa britského amatérskeho fyzika Richarda Carringtona, ktorý ju pozoroval, by mohla mať katastrofálne dôsledky pre našu modernú, hyperprepojenú digitálnu spoločnosť. Predstavte si scenár, v ktorom sú všetky lety na celom svete zrušené, komunikačné siete nefungujú a vypadáva elektrina. Nie je to až také prehnané, ako sa môže zdať, pretože odborníci sa domnievajú, že veľká slnečná búrka by mohla byť na obzore.

Ďalšia slnečná búrka by mohla spôsobiť celosvetové obmedzenia leteckej dopravy, poruchy satelitov a narušenie mobilných sietí, ktoré by bez prístupu k atómovým hodinám nemuseli byť schopné prepájať telefónne hovory. Nedávny slnečný úkaz v máji 2024, ktorý spôsobil polárnu žiaru, bol veľkosťou len zlomkom potenciálnej búrky na úrovni Carringtonovej udalosti, čo poukazuje na možné ničivé následky.

Keďže čelíme existenčnej hrozbe klimatických zmien, je veľmi dôležité monitorovať vesmír rovnako pozorne, ako monitorujeme počasie na zemi. Hrozba slnečnej búrky na úrovni Carringtonovej udalosti by však mohla toto monitorovanie narušiť a spôsobiť chaos trvajúci aj po jej skončení.

Zdroj: skyatnightmagazine.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniuscarrington1856 reakcia na: Keby nás Carringtonova udalosť zasiahla dnes, bola by to úplná katastrofa

8.7.2024 16:07
Málinko nextech zamlčuje,alebo nevie. Pred 170 rokmi este neexistovali transformatory mile deti. Dokonca ani pred 120 rokmi ich bolo ako safranu,lebo zlodej vynalezov edison,ani mu nedam velke e za toho zabiteho slona striedavym prudom,bol jesitny deb.. Tesla bol po mame skutocny genius. A podporovatel az by som povedal tvorca nasej civilacie zalozenej na elektrine distribuovanej v striedavej forme. No ma to hacik. Slniecko nam moze odfajčit ,nieže satelity,ci fejsbukove kvakanice,ale tych par tisic rozhodujucich megatransformatorov ,zabezpecujucich civilizaciu,mier,prosperitu,blahobyt,tecucu vodu z kohutika doma ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať