SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

RoboGrocery dokáže zabaliť váš nákup v potravinách

Technológie
0

Výskumníci z MIT CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) vyvinuli mäkký robotický systém s názvom RoboGrocery, ktorý dokáže precízne baliť potraviny a vytriediť recyklovateľné suroviny. Ako informovali vo svojom článku, systém kombinuje pokročilú technológiu videnia, motorickú propriocepciu, mäkké hmatové senzory a nový algoritmus na zvládnutie nepretržitého prúdu nepredvídateľných objektov pohybujúcich sa po dopravníkovom páse.

RoboGrocery dokáže okamžite rozhodovať o balení chúlostivých položiek, pričom každú položku zmeria a určí, či ju zabalí priamo, alebo ju umiestni do zásobníka na neskoršie zabalenie. Pri experimentoch systém vykazoval výrazne menej manévrov poškodzujúcich predmety v porovnaní s inými metódami, ako je základná metóda bez senzorov a prístup založený len na videní.

Systém využíva kombináciu kamier RGB-D, servomotorov s uzavretou regulačnou slučkou a mäkkých hmatových senzorov na presné vyhodnotenie tvarov, veľkostí a krehkosti predmetov na dopravníkovom páse. Výskumníci testovali rôzne predmety od krehkých potravín, ako je chlieb, klementínky a hrozno, až po pevné predmety, ako sú plechovky s polievkou a bloky syra.

Aj keď je súčasný systém úspešný, existuje priestor na zlepšenia, napríklad zdokonalenie metód uchopenia a určovania, či je predmet krehký. Výskumníci sa domnievajú, že zdokonalenie týchto techník môže viesť k výraznému zlepšeniu manipulácie s predmetmi umiestnenými na dopravníkovom páse v nevhodných orientáciách.

Potenciálne využitie RoboGrocery presahuje balenie potravín a zahŕňa aj scenáre, ako je balenie pri sťahovaní alebo v recyklačných zariadeniach. Tím predpokladá, že systém bude schopný manipulovať s rôznymi typmi predmetov vďaka schopnosti jemného uchopenia. Integrácia viacerých spôsobov snímania v mäkkých robotických systémoch poukazuje na potenciál automatizácie v rôznych odvetviach vrátane maloobchodu.

Zdroj: therobotreport.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať