SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Koniec slobody slova na webe? Trumpovo nariadenie by mohlo zlikvidovať sociálne siete

2

Prezident Donald Trump podpísal príkaz, ktorého cieľom je odstrániť ochranné opatrenia paragrafu 230 zákona o slušnej komunikácii, čo by urobilo sociálne siete a internetové služby zodpovednými za to, čo ľudia uverejňujú na ich platforme. Podľa zástancov technológií by dlhodobým dôsledkom takýchto represívnych opatrení bolo oslabenie slobody online prejavu, najmä protinázoru, nárast dezinformácií a úpadok inovatívnych platforiem sociálnych sietí.

Podľa Johna Bergmayera, riaditeľa neziskovej organizácie Public Knowledge, by stav bez paragrafu 230 mohol viesť k dvom pravdepodobným výsledkom. V prvom prípade by sociálne siete boli úplne nemoderované, voľne prístupné pre všetkých, čím by sa stali nepoužiteľnými. Druhá možnosť je priveľmi moderovaná platforma, ktorá by bola v podstate takisto nepoužiteľná.

Živé vysielanie by sa tak teoreticky stalo nemožným, pretože napríklad moderátori Twittera by si pred zverejnením museli pozrieť každý tweet. To isté by platilo pre každý príspevok na Facebooku alebo video na YouTube – ľudia alebo algoritmy by ich museli skontrolovať skôr, ako budú zverejnené. Pri miliardách používateľov a príspevkov je to obrovská, ba až nemožná úloha.

Na druhej strane sa ozývajú aj výzvy zaoberať sa reguláciou vplyvu sociálnych médií. Je vraj čas prehodnotiť, akú veľkú moc majú v rukách veľké technologické spoločnosti ako Facebook, Google a Twitter. Aj Bergmayer súhlasí s tým, že siete sociálnych médií majú priveľkú moc, ale povedal, že vládna regulácia vo forme Trumpovho príkazu nie je primeraná odpoveď.

Zdroj: digitaltrends.com.

 

Redakcia

Všetky autorove články
internet web online siet

2 komentáre

Konec svobody? Ta už dávno není.. reakcia na: Koniec slobody slova na webe? Trumpovo nariadenie by mohlo zlikvidovať sociálne siete

4.6.2020 18:06
Jaký konec svobody slova? Tu už dávno Facebook a Twitter společně elminovaly. Chtějí-li filtrovat, cenzurovat a prosazovat politickou agendu, tak ať za to taky nesou odpovědnost, jako jiná média. Otevřenými platformami už dávno nejsou.
Reagovať

Huraaa reakcia na: Koniec slobody slova na webe? Trumpovo nariadenie by mohlo zlikvidovať sociálne siete

2.6.2020 00:06
čo by urobilo sociálne siete a internetové služby zodpovednými za to, čo ľudia uverejňujú na ich platforme.... internet sa stal miestom kde ludia hlupnu dezinformacie, sprostosti, uchylaci, nadavky, sex, alkohol propagacia drog a na nekontrolovanom sireni tychto staciek maju nemalu zasluhu socialne siete. Mate doma teenegera? Skontrolujte co on a jeho kamarati riesia online. Mne zostalo zle
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať