SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Kvantová navigácia by mohla nahradiť GPS

2

V rámci projektu financovaného vládou Spojeného kráľovstva sa podarilo úspešne otestovať „nerušiteľnú“ kvantovú navigačnú technológiu počas letu. Kvantový navigačný systém s názvom Positioning, Navigation, and Timing (PNT) vyvinula britská dcérska spoločnosť Infleqtion v spolupráci s BAE Systems a QinetiQ. Jeho súčasťou sú optické atómové hodiny Tiqker spoločnosti Infleqtion a kvantový systém založený na ultrastudených atómoch.

Optické atómové hodiny poskytujú presné časovanie, zatiaľ čo kvantové systémy na určovanie polohy ponúkajú nezávislé overovanie polohy a pohybu. Spolu s kvantovými akcelerometrami a gyroskopmi môžu vytvoriť kvantový inerciálny navigačný systém (Quantum Inertial Navigation System – Q-INS), ktorý funguje nezávisle od externého navigačného vstupu zo satelitov, a tak je odolný proti rušeniu a elektronickej interferencii.

Q-INS sa môže používať v letectve, ponorkách, pri navigácii vo vesmíre a v autonómnych vozidlách v oblastiach s nespoľahlivým GPS. Skúšky tejto technológie počas letu sa vykonali na palube modifikovaného leteckého technologického demonštrátora RJ100 spoločnosti QinetiQ.

Cieľom projektu v hodnote 8 miliónov libier, ktorý financuje Britská agentúra pre výskum a inovácie, je znížiť závislosť krajiny od GPS a do roku 2030 zaviesť kvantové navigačné systémy v lietadlách. Táto technológia má aj potenciálne vojenské využitie, pretože ponúka významnú výhodu pri navrhovaní platforiem a pri vývoji bojových leteckých systémov novej generácie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Žiadna novinka reakcia na: Kvantová navigácia by mohla nahradiť GPS

20.5.2024 00:05
Veď to už minimálne pred 10 rokmi zostrojil Howard Wollowitz...
Reagovať

By mohla reakcia na: Kvantová navigácia by mohla nahradiť GPS

16.5.2024 22:05
Výraz "by mohla" presne vystihuje úspešnosť danej technológie. Mohla by nahradiť americké GPS. Ale už nie Európske Galileo, Čínske Beidou, ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať