Kyslík je možné dostať z vody aj pomocou magnetov

0

Vedci demonštrovali metódu extrakcie kyslíka z vody v mikrogravitácii pomocou magnetov. Ide o nákladovo efektívny a životaschopný spôsob, ako umožniť dýchanie astronautom počas ich ciest, a dôležitý prielom vo výrobe kyslíka z vody pri absencii vztlakových síl. Ťažkosti pri extrakcii kyslíka vo vesmíre sú spojené s nedostatkom gravitácie. Tá na Zemi pomáha bublinám CO2 stúpať na povrch napríklad v pohári sódy.

Vo vesmíre však tieto bubliny zostávajú suspendované v tekutine. Tieto plyny možno extrahovať pomocou ťažkopádnych a drahých centrifúg. No teraz vedci skúmali, ako by sa na rovnaký účinok dali použiť magnety. Svoju štúdiu uskutočnili v Bremen Drop Tower v Nemecku, vedeckom zariadení s výškou 146 m, v ktorom padá na zem nárazuvzdorná kapsula, aby sa vytvorilo krátke okno na mikrogravitačný experiment, v tomto prípade trvajúce 9,2 sekundy.

Vedci vyvinuli novú techniku ​​na oddelenie plynových bublín z povrchu elektród v rôznych kvapalinách pomocou neodýmových magnetov. Vo svojich úspešných experimentoch prvýkrát použili tento prístup na priťahovanie a odpudzovanie bublín plynu v mikrogravitácii pomocou magnetizmu. Vďaka veži v Nemecku tím poskytol konkrétny dôkaz, že ich koncept bude fungovať v prostredí s nulovou gravitáciou.

Tento pokrok by mohol viesť k novej generácii systémov na podporu života pre kozmické lode a výrazne pomôcť pri úsilí poslať ľudí na Mesiac a Mars. Výskum bol publikovaný v časopise npj Microgravity.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať