Laserom nabíjaný dron môže zostať vo vzduchu neobmedzene dlho

Technológie
0

Výskumníci zo Severozápadnej polytechnickej univerzity v čínskom Sien-jangu predviedli dron, ktorý nikdy nemusí pristáť. Používa totiž systém diaľkového nabíjania, ktorý dodáva energiu prostredníctvom adaptívneho lasera zo zeme. Dron má na spodnej časti fotoelektrický konvertor na zachytenie energie z lasera. Tieto druhy systémov celkom slušne fungujú pri bezdrôtovom prenose energie, hoci ich účinnosť nie je veľká.

Na vysielacej strane môže byť účinnosť okolo 50 – 85 % ale na prijímacej strane sa však pravdepodobne opäť stratí približne 50 % energie. No pokiaľ ste pripojení k elektrickej sieti, tieto straty sú prijateľné, ak to znamená, že dron nikdy nemusí pristáť. Washingtonská spoločnosť PowerLight, predtým známa ako LaserMotive, demonštrovala podobný systém bezdrôtového nabíjania dronov už v roku 2012. Ten udržal veľký dron vo vzduchu 48 hodín.

NEXTECH

Čínsky tím vyvinul „inteligentný vizuálny sledovací algoritmus“, ktorý udržiava lúč zameraný na dron, ako aj adaptívny systém tvarovania lúča, ktorý dokáže kompenzovať zmeny v hustote atmosféry. Navrhol aj metódu identifikácie prekážok a rýchleho nastavenia výkonu lúča na bezpečnú úroveň. Testovali ho s malou kvadrokoptérou a demonštrovali, že funguje v interiéri so zapnutými a vypnutými svetlami a vonku v noci, pričom video ukazuje, že dron dosahuje letovú výšku asi 10 m.

Schopnosť dlhého dosahu laserových systémov naznačuje, že tento druh systému by mohol otvoriť dvere operáciám dronov vo vyšších nadmorských výškach, ktoré by mohli efektívne vytvárať trvalé vzdušné platformy schopné pôsobiť aj ako satelity na nízkej obežnej dráhe. Ich používanie však bude výrazne závisieť od počasia. Čínska univerzita nezverejnila výkon lasera, dosah systému ani jeho účinnosť s odvolaním sa na vojenský potenciál zariadenia. Ide však jednoznačne o laboratórny prototyp v počiatočnom štádiu.

Na druhej strane sa zdá, že PowerLight je oveľa bližšie ku komercializácii a spoločnosť tvrdí, že pracuje na ľahkom a kompaktnom bezdrôtovom prenose laserovej energie na diaľku a s funkčnými bezpečnostnými systémami vypínania a schopnosťou pracovať bez ohľadu na poveternostné podmienky. Okrem vojenských aplikácií by bezdrôtové napájanie mohli využívať najmä letecké taxíky eVTOL náročné na energiu, pri ktorých hustota batérie a dolet patria medzi hlavné prekážky. Celomestská sieť laserových nabíjačiek, ktoré dodávajú energiu počas letu, by mohla pomôcť pri ich komercializácii.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať