CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Látka z fľaše: poťahy sedadiel PET

Tlačové správy
0

Módny priemysel vyrába šperky, šaty a tašky z  PET fliaš. Okrem toho sa aj čoraz viac nábytku vyrába z odpadového materiálu ako papier, plastové fľaše a drevené hobliny. Audi teraz po prvý raz ponúka v novom modelovom rade A3 poťahy sedadiel vyrobené z recyklovaného materiálu.

Trvalá udržateľnosť je centrálnym pilierom korporátnej stratégie značky Audi. Týka sa to rovnako technológie ako aj výrobných procesov. Poťahy sedadiel vyrobené z recyklovaného materiálu značka Audi teraz použila po prvý raz v novom modelovom rade A3 štvrtej generácie. Až 89 % materiálu, použitého na výrobu poťahovej textílie, pochádza z recyklovaných PET fliaš, ktoré sa v komplikovaným spôsobom transformujú na vlákna vhodné na tkanie. Výsledkom je látka, ktorá spĺňa rovnaké kvalitatívne štandardy ako konvenčná poťahová látka z prvotného materiálu.

Premeniť staré na nové

Prázdne PET fľaše miznú v otvore odberného automatu a zákazníci v Nemecku dostávajú za každú naspäť zálohu 0,25 €. No čo sa deje potom? Ešte v obchode sa odovzdané PET fľaše zlisujú aby zaberali menej miesta pri doprave a nákladnými autami sa odvážajú do recyklačného závodu. Tam sa triedia podľa farby, veľkosti a kvality. Cudzie materiály a uzávery z tvrdého plastu sa separujú. Potom mlyn pomelie fľaše na vločky, ktoré sa umývajú, usušia a následne roztavia. Z tejto hmoty sa v dýzach vytvárajú dlhé hrubé vlákna, pripomínajúce špagety. Po uschnutí ich stroj naseká na malé kúsky. Výsledkom je granulát (recyklát), z ktorého sa vytláčaním vyrábajú vlákna. Tieto vlákna navinuté na cievkach sa potom dajú použiť na tkanie poťahovej látky.

Viac ako 100 PET fliaš v jednom A3

Na poťahy sedadiel jedného Audi A3 sa celkovo spotrebuje 45 PET fliaš s objemom 1,5 litra. Okrem toho sa ďalších 62 PET fliaš recykluje na koberec nového Audi A3. Aj čoraz viac ďalších komponentov v interiéri je vyrobených z druhotných surovín, napr. izolačné materiály a absorbéry, bočné obkladové panely v batožinovom priestore, podlaha batožinového priestoru a rohožky v kabíne. Cieľom je, aby percentuálny podiel recyklovaného materiálu vo flotile modelov Audi v nasledujúcich rokoch výrazne vzrástol. Pri tom výrobca premium bude naďalej svojim zákazníkom ponúkať produkty s tradičnou vysokou úrovňou kvality.

V súčasnosti poťahová látka sedadiel nie je vyrobená kompletne z recyklovaného materiálu. „Spodná vrstva tkaného materiálu, ktorá je prilepená k hornej vrstve, je tým prvkom, ktorý ešte musíme vyriešiť. Pracujeme na náhrade tohto materiálu z recyklovateľného polyesteru,“ povedala Ute Grönheim, ktorá má na starosti vývoj materiálu v textilnom oddelení Audi. „Našim cieľom je vyrobiť materiál poťahov sedadiel kompletne z nezmiešaného materiálu, ktorý sa bude dať opäť recyklovať. Nie sme už veľmi ďaleko od dosiahnutia tohto cieľa.“ Z dlhodobého horizontu budú všetky poťahové materiály sedadiel vo všetkých modelových radoch Audi vyrobené z recyklovaného materiálu.

Tri poťahy z recyklovaného materiálu v ponuke

Pre Audi A3 sú na výber tri rozličné vyhotovenia poťahových látok, ktoré obsahujú do 89 % recyklovaného materiálu. Jedným z nich je materiál “Torsion”  oceľovo sivej farby pre dizajnový komplet design selection, opatrený kontrastnými stehmi žltej farby. Okrem toho je to materiál “Puls”. V športovo ladenom dizajnovom komplete S line má dvojfarebnú, čierno-striebornú kombináciu a akcentuje ho sivé kontrastné prešívanie. Neskôr pribudne čierne farebné vyhotovenie s červenými kontrastnými stehmi. Podľa línie vybavenia sa tieto základné poťahové materiály dajú kombinovať s poťahom bočných častí sedáka a operadla z koženky.

Audi

Všetky autorove články
Audi pet recyklacia potahy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať