HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Recenzie: Lenovo ThinkBook 13s / kvalita ThinkPadu za cenu IdeaPadu

0

Tento celokovový notebook s prémiovým dizajnom je perfektný na prácu aj na multimediálnu zábavu. Je riešením dilemy, keď si freelanceri alebo aj firemní používatelia v rámci BYOD (Bring Your Own Device) kupujú pracovný notebook a rozhodujú sa medzi produktovou rodinou špičkových notebookov ThinkPad, ktorých cena zodpovedá kvalite a výkonu, a sériou IdeaPad, určenou pre domácich používateľov, s primeranou cenou dosiahnutou kompromismi v konštrukcii a výkone.

Notebook je z hliníka, len spodný kryt, usudzujúc hmatom podľa inej tepelnej vodivosti, je pravdepodobne plastový. Je to dobrý kompromis, ktorý nemá vplyv na chladenie, pretože ohriaty vzduch prúdi zdola nahor. Povrchová úprava kovu aj plastu je veľmi odolná, notebook som používal a nosil denne v plecniaku takmer mesiac, často v jednej priehradke spolu so zdrojom a rôznymi prototypovými doskami IoT, napriek tomu sa na povrchu sa neobjavil ani náznak poškriabania. Panel displeja sa dá odklopiť o 180°, čo oceníte pri diskusii za stolom, keď displej je na stole vodorovne.

Tlačidlo na zapnutie s podsvieteným prstencom plní zároveň aj funkciu snímača odtlačkov prstov. Keď je snímač aktívny, zmení sa farba prstenca z bielej na zelenú. Dizajn klávesnice a touchpadu pripomína sériu IdeaPad. Chod klávesov je presný, takže aj sekretárky s kurzom rýchleho písania si prídu na svoje. Výrobca deklaruje odolnosť klávesnice proti poliatiu malým množstvom tekutiny. Displej má matnú a veľmi účinnú antireflexnú úpravu. Mnohí ocenia mechanický posuvný kryt webovej kamery.

Procesor Intel Core i5-8265U je schopný dodať výkon dostatočný aj pre stredne náročné grafické aplikácie na editovanie fotografií či FHD videa, krátkodobo sa vie pretaktovať až na 3,9 GHz. Samozrejme, výkon po dlhší čas, napríklad pri renderovaní videa či náročných analýzach v Exceli, je podmienený účinnosťou chladenia. To zabezpečujú dva pomerne tiché ventilátory a v neposlednom rade aj prestup tepla cez kovový panel okolo klávesnice. Integrovaná grafická karta a full HD rozlíšenie, ktoré je pri uhlopriečke 13,3 palca viac než dostatočné, je dobrý kompromis medzi grafickým výkonom a výdržou na batériu. Tá je reálne 6 – 8 hodín v závislosti od záťaže a nastaveného jasu podsvietenia. Štandardne je osadený „krátky“ 42 mm modul M.2 polovodičového disku od Western Digital s kapacitu 512 GB. Slot v notebooku umožňuje vložiť aj dlhšie 60 a 80 mm moduly, takže v prípade potreby sa dá kapacita disku rozšíriť. Spodná stena je upevnená pomocou štandardných skrutiek, takže jej odobratie a rozšírenie kapacity RAM či disku je z mechanického hľadiska bezproblémové. Samozrejme, pri výmene disku musíte preniesť na nový disk aj operačný systém. Tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku a pri nakrúcaní inštruktážneho videa o výmene disku SSD za väčší sme použili práve tento notebook.  

Reproduktory Harman sú nasmerované nadol a trochu šikmo do strán, čo je kompromisné riešenie v prospech čo najmenších rozmerov notebooku. Napriek tomu je zvuk veľmi dobrý a technológia Dolby Audio poskytuje možnosť nastaviť viac profilov priebehu ekvalizéra. Vstavaný mikrofón umožňuje prepínať smerovú charakteristiku, takže zvládne aj videohovor v prípade, ak je pri notebooku viac ľudí.  

Konektorová výbava je skĺbením klasiky v podobe dvoch konektorov USB 3.1 typu A a jedného moderného konektora USB-C. Ten umožňuje aj prenos obrazu, no nepodporuje power delivery. Notebook sa napája pre Lenovo tradičným obdĺžnikovým konektorom. Na plnú kapacitu ho nabijete za 75 minút, pričom za hodinu sa tento ThinkBook nabije na 80 %.

Verdikt: Elegantný a zároveň robustný a výkonný notebook na prácu aj multimediálnu zábavu.

Technické parametre:

Procesor: Intel Core i5-8265U, taktovacia frekvencia 1,6 – 3,9 GHz, 16 GB RAM, 512 GB SSD, grafika Intel UHD 620, displej 13,3" FHD (1920 × 1080 px); konektivita: 802.11ac, bluetooth 5.0; operačný systém: Windows 10 Professional; konektory: 1× USB-C, 2× USB 3.1, HDMI, 3,5 mm jack, batéria 44 Wh; rozmery 308 × 216 × 16 mm, hmotnosť 1,32 kg

Benchmarky: PC Mark 10: 3523

Cena: 1169 EUR

Plusy a mínusy:

+ Dizajn a robustnosť, primeraný výkon, rozšíriteľnosť

- Potešilo by napájanie cez USB-C

Hodnotenie:

Celkovo: 90
Dizajn a konštrukcia: 91
Výkon: 88
Konektivita: 93

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať