SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 SAMSUNG_07 Advertisement

Nová pečeň vyrobená na 3D tlačiarni? Možno už čoskoro

2

V rámci projektu NASA s názvom Vascular Tissue Challenge vedci úspešne vypestovali pečeňové tkanivo schopné fungovať 30 dní v laboratóriu. Víťazný tím súťaže, nazývaný Winston, pozostáva z výskumníkov z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine (WFIRM) v Severnej Karolíne. Pomocou rôznych materiálov a rozličných 3D tlačených vzorov vytvoril gélové rámce pre svoje tkanivá obsahujúce kanály, cez ktoré mohli prechádzať živiny a kyslík.

Tímu sa podarilo dosiahnuť prúdenie živín cez ich umelé cievy bez úniku. Winston dostane v zmysle pravidiel súťaže 300 000 dolárov a možnosť pokračovať vo svojej práci na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice. Táto technológia sa môže jedného dňa uplatniť v zdravotníckej starostlivosti o astronautov žijúcich na Mesiaci či Marse.

Predplatné NEXTECH 2021

Hoci budúce aplikácie tkanivového inžinierstva ešte nie sú na dosah, štúdiom týchto štruktúr vo vesmíre, napríklad na palube vesmírnej stanice, môžu vedci výrazne pokročiť v porozumení toho, ako by mohli umelé orgány fungovať v týchto podmienkach a aký vplyv by na ne mali napríklad žiarenie a mikrogravitácia.

Zdroj: space.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

obličky reakcia na: Nová pečeň vyrobená na 3D tlačiarni? Možno už čoskoro

19.6.2021 18:06
no ja dúfam že začnú pracovať aj na umelej obličke, tie moje úplne zlyhali a poviem vám neni to sranda, hlavne v týchto horúčavách ked by sa človek aj napil hocičoho, ale kvôli nefunkčným obličkám môžem o pití vody či minerálky len snívať. Takže si myslím že vývoj a výroba umelej obličky by pomohla obrovskému množstvu trpiacich ludí po celom svete.
Reagovať

RE: obličky reakcia na: obličky

20.6.2021 00:06
Urcite by sa to zislo, ale najblizsich 500 rokov ju nikto nevymysli. Oblycka je zlozity organ s vela funkciami. Keby ju ludia vedeli spravit, tak uz obrazne aj mozog by dokazali vyrobit. Takze je to nerealne vyrobit. Jedina sanca je zohnat darcu organov.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať