SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Martin Cígler, Solitea: „Digitalizácia dnes ešte „bolí“. Bude tlak na vývoj čo najintuitívnejších IT riešení.”

0

Špeciálny projekt

Martin Cígler a Solitea. Známe a stabilné pojmy IT biznisu, ktoré už dávno prekročili hranice strednej Európy. Martin Cígler začínal v ponovembrovom Českoslo­vensku ako programátor a dnes využíva riešenia „jeho“ Solitey viac ako 260-tisíc firemných zákazníkov. Akvizície pritom stoja za viac ako polovicou medziročného rastu celého holdingu Solitea.

Martin Cígler
Martin založil v januári 1990 spoločnosť Cígler Software, ktorá sa pod jeho vedením stala úspešným výrobcom informačných systémov na Slovensku aj v Česku. V roku 2013 stál pri zrode holdingu Solitea a zúčastňoval sa na všetkých akvizíciách. V júni 2020 doviedol slovenské a české spoločnosti k fúzii, vďaka ktorej sa Solitea stala jedným z najväčších regionálnych výrobcov softvéru. V roku 2017 sa stal Martin v Česku IT osobnosťou roka a v roku 2019 dostal ocenenie Fakulty informačných technológií VUT Brno za rozvoj informačných technológií v Českej republike.

NXT: Solitea je v súčasnosti dobre etablovaný nadnárodný holding v oblasti IT. Ako sa pozeráte na cestu tejto úspešnej značky, ktorú ste vy sám vytvorili?

Martin Cígler: No, keby ste sa ma napríklad pred desiatimi rokmi spýtali, kde bude Cígler Software za jednu dekádu, tú súčasnú „jazdu“ by som si takto nepredstavil. Darí sa nám, urobili sme niekoľko krokov, ktoré sa nám veľmi vyplatili. Hlavne sa nám však podarilo dať dohromady tím dobrých ľudí, ktorí stoja za tým všetkým úsilím. A predovšetkým im patrí vďaka za to, kde dnes Solitea je.

NXT: Čím vás vlastne zlákal svet technológií?

Martin Cígler: Môj starý otec bol strojný inžinier a bol pre mňa vzorom. Preto som študoval na strojníckej fakulte. Lenže v polovici prvého ročníka som si sadol k počítaču – áno, v tom čase sálovému – a zistil som, že ma programovanie baví viac ako kreslenie prevodoviek. Takže ten dôvod je jednoduchý. IT ma bavilo a neprestáva ma baviť a napĺňať dodnes, hoci už aktívne neprogramujem.

NXT: Vašu cestu v IT svete ste budovali krok po kroku. Mali ste už v začiatkoch v hlave víziu, že raz vaša spoločnosť môže narásť do dnešných rozmerov? Čo boli podľa vás zlomové momenty, ktoré mali vplyv na váš súčasný úspech?

Martin Cígler: Takú ambicióznu víziu, ako mám napríklad dnes, som v roku 1990 rozhodne v hlave nemal. Tie hlavné zlomové momenty boli tri: patrili sme medzi úplne prvé firmy, ktoré v polovici deväťdesiatych rokov začali dodávať riešenie pre Windows, na začiatku tretieho tisícročia sa nám úspešne podarilo rozšíriť naše portfólio z účtovníctva aj na systémy ERP, no a posledný veľký rast nastal v okamihu, keď sme do firmy pustili ďalšieho investora Sandberg Capital.

NXT: Kedy a prečo prišli do hry akvizície? Je ich už pomerne dosť...

Martin Cígler:  Možno vás prekvapím, ale prvé akvizície sme urobili dávno pred vznikom Solitey, ešte v minulom tisícročí. Akvizíciou nášho slovenského dílera sme aj tu na Slovensku. Vďaka akvizícii spoločnosti Arsiqa sme sa dostali do segmentu výrobných spoločností a podobne akvizíciou spoločnosti zaoberajúcej sa pokladničnými systémami sme si hneď na začiatku tisícročia doplnili portfólio o pokladničný softvér a hardvér. Takže to, čo sa deje dnes už pod hlavičkou Solitey, je len pokračovanie tohto trendu, len v podstatne intenzívnejšej podobe. Akvizície dnes stoja za viac ako polovicou medziročného rastu celého holdingu Solitea.

NXT: Vo vašom portfóliu skončilo mnoho zaujímavých IT firiem. Čo rozhoduje o tom, že sa o konkrétnu firmu začnete zaujímať?

Martin Cígler: Tie cesty sú dve. Buď si danú spoločnosť sami vytypujeme: že je zaujímavá, zdravá, máme s ňou zaujímavé synergie. Alebo sa nám ozve priamo konkrétna spoločnosť alebo poradenská firma s mandátom na predaj. Historicky sme si vo viac ako dvoch tretinách akvizícií spoločnosť sami vytypovali. Dôvodom je fakt, že máme celkom jasnú predstavu, kam sa chceme strategicky posúvať. A dôvodov na akvizíciu je hneď niekoľko: buď si akvizíciou chceme zvýšiť trhový potenciál, alebo sa vďaka nej chceme posunúť do novej oblasti, ktorá je pre nás zaujímavá pre veľké synergické efekty. Tretí dôvod je naša ambícia posilniť sa v oblasti kapacít.

NXT: Pozrime sa bližšie na produkty a služby, ktoré ponúkate. Spektrum je naozaj široké. Čo všetko dnes u vás nájdeme?

Martin Cígler: Popravde, dnes už máme v portfóliu azda všetko, čo súvisí s IT a s našou víziou pomáhať manažovať zákazníkom ich interné firemné procesy. Medzi našimi zákazníkmi nájdete malých podnikateľov, pre ktorých máme cloudovú fakturáciu iDoklad či účtovníctvo Money. Dodávame systémy ERP tak stredne veľkým spoločnostiam, ako aj veľkým korporáciám: naše vlastné systémy (Money ERP, Altus, Biznis), ako aj svetové riešenia Microsoft Dynamics a Infor. Vďaka nášmu produktu Vema máme kvalitné HR riešenie pre zákazníkov všetkých veľkostí. Dodávame pokladničný systém Dotykačka. A v poslednom rade dodávame tak veľkým korporátnym zákazníkom, ako aj štátnej správe veľké a na mieru pripravené riešenia. Dodávali sme napríklad colné systémy pre Českú republiku, Fínsko a Srbsko. A skoro každý Čech nás pozná vďaka elektronickým receptom. Riešime zákazníkom ich infraštruktúru, zabezpečenie, dodávame im servery, riešime ich SharePoint či Office 365. Ten záber je naozaj široký.

NXT: Čiže ak to zhrnieme, aké oblasti dokážu pokryť vaše produkty?

Martin Cígler: Nemáme prakticky žiadne vertikály, na ktoré by sme sa špecializovali. Máme zákazníkov zo všetkých odvetví.

NXT: Vy ako muž „z fachu“ by ste asi najlepšie mohli presvedčiť niekoho o výhodách týchto riešení. Ako povedzme pomáhajú vám vo vašom biznise, vo vašich firmách?

Martin Cígler: Aj sami seba riadime vďaka našim systémom. Používame Biznis pre celú ekonomiku, Vemu na HR a Microsoft Power BI na kontroling a manažérske riadenie spoločnosti.

NXT: Dnešný IT trh ponúka mnoho systémov a riešení, ktoré uľahčia podnikateľom život. V čom je Solitea iná? Prečo by sa mal klient rozhodnúť práve pre vás?

Martin Cígler: Nemyslím si, že by sme mali byť nejako zásadne iní než ostatní dodávatelia. Len sa snažíme naozaj porozumieť zákazníkovi, byť mu partnerom, vyjsť mu v ústrety. Sme veľmi pro-zákaznícky orientovaní. Vďaka tomu máme spokojných zákazníkov, ktorí nás odporúčajú ďalej. Možno aj vďaka nášmu prístupu rastieme rýchlejšie ako väčšina ostatných. U nás má zákazník istotu, že urobíme maximum pre jeho spokojnosť. Kapacít máme na to dosť.

NXT: Bez akých technologických vychytávok sa nezaobíde váš pracovný deň? Čo vám uľahčuje prácu a komunikáciu?

Martin Cígler: Možno vás to prekvapí, ale stačí mi úplný štandard: notebook, mobil, tablet a, žiaľ, auto (smiech).

NXT: Kam sa podľa vás bude uberať digitalizácia podnikania? Čo je trendom povedzme dnes a čo nás možno čaká zajtra, obrazne povedané?

Martin Cígler: Fenomén dnešnej doby je digitalizácia všetkého, čo sa digitalizovať dá, cloudové riešenia, umelá inteligencia a dátová analytika. Tak trochu podľa hesla „práca strojom“, len tie stroje nie sú veľmi viditeľné. Dnes digitalizácia občas ešte „bolí“, niekde sa s ňou ťažko zžívame. Očakávam však veľký tlak na používateľské rozhranie všetkého, čo s IT súvisí, aby ste to prestali vnímať. Jednoducho, aby využívanie týchto riešení bolo čo najviac intuitívne a prirodzené. Nezdá sa to, ale vedie k tomu ešte dlhá cesta.

NXT: Pozrime sa na Soliteu tu a teraz. Má svoje postavenie na trhu, meno a neustále rastie. Aké sú vaše ďalšie ciele či vízie, ktoré by ste v spoločnosti chceli dosiahnuť?

Martin Cígler: Máme firemnú víziu byť (najlepšie) jednotkou na trhoch, na ktorých pôsobíme. A v niektorých regiónoch či sférach našej činnosti musíme ešte veľa zapracovať na tom, aby sme túto víziu dosiahli (smiech).

NXT: Ďakujeme za rozhovor.

 

 

Zobrazit Galériu

Solitea

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať