HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Mercedes-Benz EQA 250, nové elektrické SUV v rade Mercedes EQ

Technológie
2

Nová čisto elektrická EQA je základný model medzi elektromobilmi Mercedes EQ. Dynamický dizajn jeho karosérie SUV vychádza z obľúbeného radu GLA. Na základe jeho robustnej konštrukcie bola karoséria EQA upravená tak, aby vyhovovala osobitným požiadavkám, ktorým čelia elektromobily. Batéria je umiestnená v špeciálne vyvinutom ráme, vyrobenom z extrudovaných častí, aby bola zaručená štrukturálna pevnosť. Ochranný kryt v prednej časti batérie je schopný ju chrániť pred prepichnutím cudzími predmetmi a zabrániť tak následným škodám. EQA, samozrejme, musela prejsť aj normálnym a veľmi dôkladným nárazovým testovacím programom značky.

Novinka je vybavená batériou s využiteľnou kapacitou až 66,5 kWh. Tú možno nabíjať DC rýchlym nabíjaním s výkonom až 100 kW, takže na nabitie do 80 % postačí 30-minútová prestávka na kávičku. Vstavaná AC nabíjačka je trojfázová, s výkonom 11 kW a batériu ňou nabijete za 5 hodín 45 minút. V základnej verzii sa o pohon prednej nápravy stará elektromotor s výkonom 140 kW a vďaka nízkej spotrebe dosiahne dojazd viac ako 420 km. Plánované sú aj ďalšie varianty, na jednej strane s pohonom všetkých kolies s prídavným elektrickým pohonom (eATS) a výkonom 200 kW alebo viac a na druhej strane verzia s dojazdom viac ako 500 kilometrov (WLTP).  Mercedes EQ vidí kľúč k väčšiemu dojazdu nie v stále väčších batériách, ale v systematickom zlepšovaní účinnosti všetkých komponentov vozidla.

EQA ponúka vynikajúci kompromis medzi výkonom, nákladmi a časom uvedenia na trh, je to prvé čisto elektrické kompaktné vozidlo od spoločnosti Mercedes-Benz. Samozrejmosťou je bohatá technologická výbava. Tá zahŕňa aj inteligentný systém plánovania trasy, ktorá vás čo najrýchlejšie dostane do cieľa. Pritom zohľadňuje doby nabíjania a na základe nepretržitých simulácií dosahu systém zohľadňuje všetky potrebné zastávky pri nabíjaní, ako aj množstvo ďalších faktorov, ako je topografia a počasie. Dokáže takisto dynamicky reagovať na zmeny, napríklad v dopravnej situácii alebo osobnom štýle jazdy. Súčasťou štandardnej výbavy sú aktívny asistent udržiavania v jazdnom pruhu a aktívny brzdový asistent. V kritických situáciách je účelom vozidla predchádzať kolízii pomocou autonómneho brzdenia alebo zmierniť jej intenzitu. Systém je tiež schopný zabrzdiť pred stojacimi vozidlami a prechádzajúcimi chodcami pri typických mestských rýchlostiach. Medzi zlepšené funkcie balíka Driving Assistance Package patrí napríklad funkcia odbočovacieho manévru, funkcia núdzového koridora, funkcia varovania pri cúvaní, ktorá upozorňuje vodiča na približovanie cyklistov alebo vozidiel, a varovanie, keď sú v blízkosti priechodov pre chodcov detegovaní chodci.

 

Štandardná špecifikácia EQA zahŕňa také prvky, ako sú vysokovýkonné svetlomety LED s adaptívnym diaľkovým svetlom, asistent batožinového priestoru EASY-PACK s elektricky ovládaným otváraním a zatváraním, 18-palcové disky z ľahkej zliatiny, ambientné osvetlenie so 64 farbami, dvojitý držiak nápojov, luxusné sedadlá so štvorpolohovo nastaviteľnou bedrovou opierkou, cúvacia kamera na väčšie pohodlie a lepší prehľad pri manévrovaní a multifunkčný športový volant v koži. Súčasťou štandardnej výbavy je intuitívne ovládaný informačno-zábavný systém MBUX (Mercedes-Benz User Experience) a navigácia s inteligentným plánovaním trasy pre elektromobil. Personalizácia je možná pomocou dvoch dizajnových a výbavových línií Electric Art a AMG Line, ako aj pomocou Night Package.

Vďaka sériovo namontovanému tepelnému čerpadlu možno odpadové teplo z elektrického hnacieho ústrojenstva využiť na vykurovanie priestoru pre cestujúcich. To drasticky znižuje spotrebu energie vykurovacieho systému z batérie, čím sa zvyšuje dojazd. Pred naštartovaním takisto možno nastaviť pred vstupom klimatizáciu interiéru EQA. Táto funkcia je ovládaná priamo z informačno-zábavného systému MBUX alebo prostredníctvom aplikácie Mercedes me.

Novinka prichádza s typickým predným dizajnom Mercedes EQ: maskou chladiča Black Panel s centrálnou hviezdou. Optimalizovaný tvar karosérie dosahuje súčiniteľ odporu vzduchu Cd 0,28, čo je pre SUV veľmi dobrá hodnota. Charakteristický znak plne elektrického sveta vozidiel Mercedes EQ je spojitá svetelná lišta vpredu a vzadu: vodorovná lišta z optických vlákien spája denné svetlá full LED svetlometov a zaisťuje vysokú úroveň rozpoznateľnosti tak za denneho svetla, ako aj v noci. Pre Mercedes EQ sú typické aj modré pruhy v svetlometoch. Koncové LED svetlá plynulo prechádzajú do zúženého svetelného pruhu LED, vďaka čomu má vozidlo osobitý vzhľad aj zozadu.

Vďaka službe Mercedes me Charge majú zákazníci prístup k najväčšej nabíjacej sieti na svete. Tá v súčasnosti zahŕňa viac ako 450 000 nabíjacích bodov na striedavý a jednosmerný prúd v troch krajinách. Mercedes me Charge umožňuje zákazníkom pohodlné používanie nabíjacích staníc rôznych poskytovateľov, a to aj pri cestách do zahraničia. Ak sa zaregistrujete iba raz, môžete ťažiť z integrovanej platobnej funkcie s jednoduchým fakturačným procesom.

 

 

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

To naozaj reakcia na: Mercedes Benz EQA 250, nové elektrické SUV v rade Mercedes-EQ

22.1.2021 07:01
To naozaj v každom novom aute musí byť namontovaný tablet? V lacných v strede, tu dokonca pred vodičom. A ešte nedávno nám experti tvrdili, ako musia byť z bezpečnostných dôvodov všetky hrany zaoblené a prístrojovky guľaté ako vajce. Jdu blejt, velebnosti.
Reagovať

nemá to LFP batériu, počkám kým príde, cenovka je premrštená, tak počkám kým zlacnie reakcia na: Mercedes Benz EQA 250, nové elektrické SUV v rade Mercedes-EQ

21.1.2021 18:01
chcelo by to LFP batériu, ktorá sa za 10 minút nabije na dojazd 400km, cenovka je moc vysoká, mohlo by to stáť tak desať tisíc aj to už je moc veľa, veď to zhrdzavie jak lacnejšie modely
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať