SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Mercedes-Benz Vision EQXX: Luxusný elektromobil budúcnosti s dojazdom 1000 km

Technológie
4

Automobilka Mercedes-Benz predstavila koncept elektromobilu, ktorý posúva hranice účinnosti a dojazdu. Vision EQXX sa môže pochváliť deklarovaným dojazdom viac ako 1000 kilometrov, čo je približne o 160 km viac, ako ponúka súčasný šampión v tejto oblasti, model Lucid Air s dojazdom asi 840 km. V skutočnosti má batéria koncepčného modelu s využiteľnou kapacitou 100 kilowatthodín takmer rovnakú veľkosť ako tá v modeli Air. No Mercedes sa zameral na to, aby každá časť vozidla Vision EQXX – od pneumatík až po batérie – bola čo najefektívnejšia.

Jedna z takých oblastí bola aerodynamika, pretože čím menej energie musí vozidlo vynaložiť na prekonanie odporu vzduchu, tým ďalej môže zájsť. Sploštený predok a predĺžená zadná časť modelu EQXX dávajú koeficient odporu vzduchu (cd) 0,17, čím predstihujú vlastný model EQS Mercedesu, ktorý je v súčasnosti najaerodynamickejším sériovým autom na svete. Dokonca aj 20-palcové kolesá boli optimalizované pre aerodynamiku, zatiaľ čo pneumatiky Bridgestone Turanza Eco boli navrhnuté na mimoriadne nízky valivý odpor.

S tepelným hospodárením pomáha aj karoséria. Systém žalúzií dokáže odvádzať teplo od akumulátora, aby ho udržal v chlade, alebo udržiavať teplo vnútri, aby sa zachoval dojazd v chladnejšom počasí. Tepelné čerpadlo odoberá odpadové teplo z hnacieho ústrojenstva a vyhrieva ním kabínu. Akumulátor má približne rovnakú kapacitu ako akumulátor Mercedes EQS, ale je o polovicu menší a o 30 % ľahší, tvrdí automobilka. Balík dopĺňa aj malé pole fotovoltických článkov. 

Mercedes využil aj svoju divíziu Formuly 1, aby pomohla navrhnúť kompaktnú pohonnú jednotku kombinujúcu elektromotor, prevodovku a výkonovú elektroniku. Mercedes uviedol, že táto jednotka dokáže preniesť 95 % energie z akumulátora na kolesá, vďaka čomu je oveľa efektívnejšia ako akákoľvek hnacia sústava s vnútorným spaľovaním. S výkonom 201 koní však výkonom práve neprekypuje. Na zníženie hmotnosti Mercedes použil softvér na navrhovanie dielov na základe organických foriem, pričom tento materiál využil len v nosných oblastiach.

V interiéri sa nachádza množstvo materiálov vrátane vegánskeho hodvábu, náhrady kože na báze húb a bambusového vlákna, ktoré sú podľa Mercedesu udržateľné a zároveň ľahké. Napriek tomu má Vision EQXX hmotnosť 3858 kg. Časť tejto hmotnosti tvorí batéria, a keďže ide o Mercedes, k dispozícii je aj veľa luxusných prvkov vrátane masívnej obrazovky infotainmentu. Vision EQXX nie je určený na sériovú výrobu; bol postavený na demonštráciu inžinierskeho umu Mercedesu. Niektoré jeho prvky však môžu byť zakomponované do budúcich sériových vozidiel.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Hlupy Luboslav Lacko reakcia na: Mercedes-Benz Vision EQXX: Luxusný elektromobil budúcnosti s dojazdom 1000 km

10.1.2022 00:01
Klamar Lacko, to auto je prazdna predrazena krabica, ktora sa nemieni vyrabat.
Reagovať

RE: Pan Lacko je superman, oproti tebe moja zlata trubka reakcia na: Hlupy Luboslav Lacko

10.1.2022 15:01
Pan Lacko je super aj tato jeho stranka je super a pise cistu pravdu, ved ti tam napisal ze buducnosti, tak jasne ze to este nevyrabaju a maju len koncept.
Reagovať

RE: RE: Pan Lacko je superman, oproti tebe moja zlata trubka reakcia na: RE: Pan Lacko je superman, oproti tebe moja zlata trubka

10.1.2022 16:01
To nema s buducnostou nic spolocne. Je to horsie auto ako hocico vyrobene teraz v podobnej cene.
Reagovať

RE: RE: RE: Ved to tam pisu v clanku reakcia na: RE: RE: Pan Lacko je superman, oproti tebe moja zlata trubka

10.1.2022 17:01
Auto bolo postavene na demonstraciu inzinierskeho umu, nemusi byt super, nepredava sa, len sa vyhrali s elektrikou.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať