SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Michal Kováčik: Úlohou softvér developmentu je zhmotňovať predstavy klienta, aj preto sme k nemu najbližšie

Technológie
0

Špeciálny projekt

Deutsche Telekom IT Solution (DT ITSO SK) pracuje už viac ako 10 rokov a v súčasnosti pôsobí na pozícii People lead in Software Endgineering. Michal Kováčik nám v rozhovore prezradil, prečo je táto oblasť IT dôležitá.

Na akých projektoch v súčasnosti pracujete?

Najväčší projekt, na ktorom spolupracujeme, je dodávanie telekomunikačných produktov na nemecký trh. Ide konkrétne o vysokorýchlostný gigabitový internet. V jednom projekte je zahrnutých približne 200 až 300 ľudí. Celý projekt sa manažuje v rámci firemnej štruktúry, v rámci ktorej spolupracuje 22 tímov z z Ruska, Nemecka, Maďarska a z ďalších európskych krajín, v ktorých má DT ITSO SK pobočky. V konečnom dôsledku je cieľ  pomerne jasný, máme jedného veľkého zákazníka – Deutsche Telecom, a dodávame pre neho produkty šité na mieru tak, aby bol schopný reflektovať na rýchlo sa meniaci trh.

Aká je metodika pri vyvíjaní produktov?

Metodologická stránka je väčšinou stále rovnaká, používajú sa určité agilné metódy, SCRUM, na manažovanie väčších projektov. Čo sa týka technických riešení, nájdete u nás v podstate skoro všetko, na čo si spomeniete –  Java, Spring, .Net, Python, Angular React – technológií je tu naozaj veľmi veľa a je si z čoho vyberať. Predovšetkým však záleží na potrebách projektu, respektíve produktu.

V čom vidíte potenciál softvér developmentu?

Softvér engineering je nevyhnutná súčasť IT, vďaka ktorej sme k našim zákazníkom čo najbližšie, keďže zhmotňujeme ich predstavy o produkte. Ja by som softvér engineering veľmi zjednodušene priblížil ku skladaniu Lego kociek s cieľom vyvinúť produkt s biznisovým potenciálom. Vývoj produktov je dôležitý pre transformáciu a napredovanie biznisu, preto je softvér engineering nevyhnutný.

Ako prebieha zhmotňovanie predstáv do reality?

Stretli sme sa zatiaľ len s dvoma prístupmi. Prvý je, že IT ponúka zákazníkovi nástroje na riadenie jeho potrieb a ten druhý je, že zákazník presne vie, čo chce docieliť, a IT mu jeho predstavu pomôže zrealizovať. Tu sa však rozprávame viac o tom druhom spôsobe a ten je jasne popísaný v agilných metódach vývoja.

Kam podľa vás smeruje budúcnosť tejto IT oblasti ?

IT je podľa mňa nástroj, ktorý umožňuje efektívne riadiť a rozvíjať iné odvetvia. Tí, ktorí sa naučia tento nástroj využívať efektívne, budú rýchlejší, kreatívnejší a kvalitnejší. V našej spoločnosti máme momentálne 180 developerov a práve teraz sa snažíme jednotlivé časti skladačky dopĺňať tak, aby sme boli schopní dodávať nášmu zákazníkovi produkt s pridanou hodnotou. Načrtol som samozrejme len budúcnosť softvérového vývoja v našej spoločnosti.

Venujete sa aj iným projektom?

Ako sa hovorí, vždy sa niečo nájde a ja som pomerne aktívny človek. Ako príklad by som uviedol aplikáciu na urýchlenie antigénového testovania v Košiciach, ale aj aplikáciu na výskumnú štúdiu na prítomnosť protilátok na korona vírus, ktorú robila UPJŠ v Košiciach. Tieto CSR aktivity sú pre mňa spestrením pracovného života a som veľmi vďačný, že mi firma umožňuje realizovať sa v nich.

 

Zobrazit Galériu

Deutsche Telekom IT Solution

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať