PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Mikro fotoaparát s veľkosťou zrnka soli dokáže robiť plnofarebné fotky vo vysokom rozlíšení

Technológie
0

Výskumníci z Princetonskej a Washingtonskej univerzity vyvinuli malý fotoaparát s veľkosťou zrnka soli, ktorý dokáže zachytiť ostré, plnofarebné snímky. Obsahuje metapovrch zachytávajúci svetlo, ktorý by sa dal zväčšiť tak, aby sa celé povrchy zmenili na senzory. Zariadenie vyzerá ako číry panel s vyrytým kruhovým vzorom. Tento kruh so šírkou pol milimetra obsahuje 1,6 milióna valcov, z ktorých každý je navrhnutý tak, aby ohýbal svetlo správnym spôsobom, takže pole ako celok formuje optickú vlnu. Algoritmy na spracovanie signálu potom z týchto údajov vytvoria obraz.

Výsledné obrázky sú oveľa ostrejšie ako v prípade iných malých snímačov. V testoch tím ukázal, že nový senzor snímal plnofarebné obrázky s rozmermi 720 × 720 pixelov, pričom zachytával vlnové dĺžky medzi 400 a 700 nm v prirodzenom svetle s priestorovým rozlíšením 214 párov čiar na mm. Má zorné pole 40 stupňov a clonové číslo 2 a vedci tvrdia, že snímky sú na rovnakej úrovni ako zábery zachytené bežným zloženým objektívom fotoaparátu, ktorý je pol milióna krát väčší ako ich nový snímač.

Veľkú časť práce pri zlepšovaní kvality obrazu robia algoritmy na postprocesing, ktoré boli navrhnuté spolu s metapovrchom. Ďalšia výhoda je, že zariadenia sa jednoducho vyrábajú, čo znamená, že ich hromadná výroba nebude spôsobovať problém. Sú zhotovené z nitridu kremíka a nanoštruktúry povrchu môžu byť vyrobené pomocou hlbokej ultrafialovej litografie, čo je technika, ktorá sa už používa na výrobu polovodičov.

Tím hovorí, že takéto zariadenia by sa dali použiť na lekárske zobrazovanie v tele, poskytli by malým robotom lepšie videnie alebo dokonca by mohli premeniť na fotoaparát v podstate čokoľvek po obložení povrchu tisíckami týchto senzorov.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať