PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Dron Firefly dokáže letieť až 2 hodiny a uniesť 45 kg nákladu

Technológie
0

Multikoptéry síce už našli mnoho spôsobov využitia, no stále majú obmedzený čas letu a nosnosť. Firefly je navrhnutý s úmyslom riešiť tieto problémy – je schopný lietať asi dve hodiny a niesť až 45 kg zaťaženia. Vyrobil ho startup Parallel Flight Technologies so sídlom v Kalifornii a bol vyvinutý v spolupráci s NASA, National Science Foundation a Ministerstvom poľnohospodárstva Spojených štátov amerických.

Dron sa vyznačuje paralelným hybridným systémom pohonu, v ktorom je každá z jeho štyroch vrtúľ poháňaná modulom kombinujúcim elektromotor a benzínový motor. Elektromotor sa používa pri manévroch, ktoré vyžadujú okamžitý krútiaci moment, ​​ako sú vzlety a pristátia, zatiaľ čo spaľovací motor sa uplatní pri lete dopredu. Podľa súčasných odhadov by mala byť sériová verzia dronu schopná letieť 1 hodinu a 40 minút (alebo prekonať vzdialenosť 201 km), keď nesie maximálny náklad 45 kg, zavesený pod hlavnou časťou tela.

Ak sa užitočné zaťaženie zníži na 23 kg, čas prevádzky sa predĺži na 3 hodiny a 20 minút. Na porovnanie, väčšina súčasných čisto elektrických kvadrokoptér vydrží letieť maximálne 30 minút a unesie 4,5 kg nákladu. Keďže je dron vybavený systémom GPS, možno ho naprogramovať tak, aby sledoval vopred určenú dráhu letu a sám vykonával vzlety a pristátia. Dá sa ovládať aj na diaľku mimo priamej viditeľnosti prostredníctvom rádiového signálu, a to až do vzdialenosti 60 km.

Jedna z hlavných možností využitia Firefly je dodávka náradia, paliva, potravín a vody posádkam bojujúcim s lesnými požiarmi. V budúcnosti môže byť dokonca schopný samostatne lokalizovať menšie požiare a zhadzovať na ne vodu. Okrem toho by sa dal používať aj na doručovanie zdravotníckeho materiálu a vzoriek na vzdialené miesta a z nich, na pomoc pri katastrofách alebo na plnenie rôznych iných funkcií v priemyselnom sektore.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať