SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

Misie na Mars s ľudskou posádkou sú ohrozené. Problémom sú obličky

Bezpečnosť
1

Nová štúdia naznačuje, že pilotovaným letom na Mars môžu napokon zabrániť obavy z možného poškodenia obličiek astronautov. NASA aj SpaceX vyjadrili zámer vyslať v budúcnosti ľudí na Mars, ale problémy spojené s takýmito misiami sú značné. Naša susedná planéta je vzdialená približne 225 miliónov kilometrov. Cesta na Mars by trvala mesiace, súčasná vesmírna technológia umožňuje trvanie cesty až na šesť mesiacov.

Nedávno zverejnená štúdia, v ktorej vedci použili vzorky z viac ako 40 vesmírnych misií zahŕňajúcich ľudí a myši, však naznačuje, že vesmírne podmienky môžu spôsobiť zmenšenie niektorých častí obličiek do jedného mesiaca od vystavenia ich pôsobeniu. To je znepokojujúce aj vzhľadom na to, že výskum takisto odhalil, že už tri dni vo vesmíre môžu u astronautov viesť k zhoršeniu kognitívnych funkcií.

Ochrana obličiek počas cestovania vo vesmíre je veľmi dôležitá, pretože poškodenie spôsobené radiáciou sa ťažko zisťuje a môže viesť k zlyhaniu tohto orgánu. Vývoj ochranných štítov na ochranu obličiek v súčasnosti nie je možný, výskumníci však dúfajú, že sa im podarí nájsť technologické alebo farmaceutické riešenia, ktoré umožnia bezpečné pilotované lety na Mars. Štúdia bola uverejnená v časopise Nature Communications.

Zdroj: bgr.comfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniusoblieckari reakcia na: Misie na Mars s ľudskou posádkou sú ohrozené. Problémom sú obličky

26.6.2024 15:06
Podchytit ludi s vhodnými parametrami,motivovat ich správne a uspech sa dostaví.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať