CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Interaktívna mapa zobrazí budúcu klímu vášho mesta. Ako je na tom Bratislava?

Technológie
1

Interaktívna webová aplikácia, ktorú vyvinulo Centrum environmentálnych vied Marylandskej univerzity, poskytuje interaktívnu mapu, ktorá zobrazuje budúcu klímu rôznych miest na základe rôznych emisných scenárov. Aplikácia umožňuje používateľom vyhľadať viac ako 40 000 miest a 5000 metropolitných oblastí na celom svete a zobraziť očakávanú klímu každého mesta v budúcnosti v porovnaní s jeho súčasnou klímou.

Pomocou tohto nástroja možno odpovedať na otázky týkajúce sa budúcej klímy vášho mesta a potenciálneho vplyvu zníženia emisií. Napríklad človek žijúci vo Washingtone D.C. môže zistiť, že v roku 2080 sa tamojšia klíma bude podobať súčasnej klíme v severnej Louisiane, pričom letné teploty budú zhruba o 6,4 °C vyššie.

Podobne obyvateľ Šanghaja v Číne môže zistiť, že budúca klíma jeho mesta sa môže do roku 2080 podobať klíme severného Pakistanu. Pokiaľ ide o Bratislavu, letná teplota by mala byť o 6,7 °C vyššia a vzduch by mal byť o 23,8 % suchší, zatiaľ čo v zime bude teplejšie o 5,5 °C a o 0,6 % vlhkejšie. V roku 2080 budú teda klimatické podmienky v Bratislave podobné ako dnes v talianskom meste Pegola v regióne Emilia-Romagna.

Webová aplikácia využíva klimaticko-analógové mapovanie, ktoré porovnáva očakávanú budúcu klímu jednej lokality so súčasnou klímou inej lokality, čím poskytuje lepšie lokálne pochopenie klimatických zmien. Na znázornenie očakávaných teplotných zmien v priebehu 30 rokov na základe rôznych emisných scenárov sa používajú údaje z Medzivládneho panela pre zmenu klímy.

K dispozícii sú dva hlavné emisné scenáre: jeden odráža vysoké emisie skleníkových plynov, čo povedie k otepleniu približne o 5 stupňov Celzia do konca storočia, a druhý predpokladá, že štáty sa budú riadiť cieľmi Parížskej klimatickej dohody, čo povedie k otepleniu približne o 1,7 °C okamžitým znížením emisií skleníkových plynov. Aplikácia má prispieť k pochopeniu dôsledkov zmeny klímy a dôvodov, prečo sú vedci znepokojení. Interaktívna klimatická mapa je prístupná online.

Zdroj: phys.orgfreepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

RE reakcia na: Interaktívna mapa zobrazí budúcu klímu vášho mesta. Ako je na tom Bratislava?

26.6.2024 16:06
Takže nebudem mať 2x do roku úrodu z môjho figovníka, pochopil som to správne?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať