ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

Snapchatová dysmorfia: Mladí chcú na sociálnych sieťach vyzerať až nereálne krajšie. Hraničí to s duševnou poruchou

0

Britský fotograf John Rankin Waddell chcel vo svojom projekte s názvom Selfie Harm zistiť, akú úlohu zohrávajú sociálne médiá u mládeže pri vytváraní obrazu o sebe samom. Vyfotografoval niekoľko mladých ľudí vo veku od 13 o 19 rokov a požiadal ich, aby v priebehu pár minút upravili svoje fotografie pomocou niektorej aplikácie určenej na editovanie fotografií.

Výsledok bol taký, že mladí sa snažili napodobniť svoje idoly, zväčšovali si oči, zmenšovali nos, rozjasňovali pleť. Odborníci nazvali tento fenomén „snapchatová dysmorfia“. Mladí používajú aplikácie ako Facetune, SelfieCity, RetouchMe na všetko od mierneho retušovania až po kompletnú digitálnu kozmetickú operáciu.

Tieto aplikácie môžu byť veľmi pôsobivé, dajú sa využiť na zábavné zmeny a deformácie, ale môžu byť aj návykové, keď chcú ľudia urobiť na sociálne siete svoju „lepšiu alternatívu“. A to sa už môže stať duševným problémom.

Rankin je presvedčený, že tento jav nespôsobujú len sociálne siete, ale aj reklamný priemysel, ktorý prezentuje svoje modely ako hyperidealizované. Vo Francúzsku napríklad zaviedli zákon, ktorý núti priemysel označovať upravené fotografie. Cieľom je bojovať s problémami duševného zdravia a poruchami príjmu potravy, ktoré sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí ľudí vo veku od 15 do 24 rokov.

Zdroj: engadget.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
internet web Digital dáta sukromie clovek zdravie app aplikácia smartfon kamera foto

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať