SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Možno sa infikovať vírusom cez WhatsApp?

1

Objavili sa obvinenia, že Saudská Arábia by mohla byť zodpovedná za nabúranie telefónu a následnú krádež osobných údajov. Šéf Amazonu Jeff Bezos,  najbohatší človek na svete, si totiž stiahol podvodnú videosprávu od saudského princa.  Podľa správy zaslal saudský korunný princ Mohammed Bin Salman Bezosovi videosúbor cez WhatsApp v máji 2018. Ten tajne infikoval jeho zariadenie a nechal ho vystavené útokom. Medzičasom mu boli odcudzené osobné údaje. Odborníci v oblasti bezpečnosti sú očividne dostatočne presvedčení, že táto správa bola zdrojom hackingu.

Hovorí sa, že Bezosovi bol do telefónu nainštalovaný vírus prostredníctvom WhatsAppu. A ten zasa umožnil odcudzenie osobných údajov. Takéto prípad sú síce zriedkavé, no nie nemožné. Zdá sa, že naozaj môžete získať vírus cez WhatsApp. Pravda, málokto z nás má v zozname kontaktov saudského princa, ale podvodnú správu môže dostať hocikto, a tak ponúkame niekoľko tipov, aby ste sa nestali ďalšou obeťou. Dlho sa myslelo, že telefóny nemôžu byť nakazené počítačovými vírusmi – a do istej miery je to aj pravda. No žiadny systém nie je bezchybný, a to vrátane Androidu, iOS či WhatsApp.

Napriek tomu sú príklady vírusov šírených prostredníctvom platformy pomerne zriedkavé. Hoci sa v správach vyskytli prípady „hackingu“ súvisiaceho s WhatsApp, išlo o aplikácie, ktoré sa maskovali za túto populárnu službu. Patrí medzi ne WhatsApp Gold, ktorý bol prezentovaný ako „prémiová“ verzia WhatsApp, ale bola to škodlivá aplikácia tretej strany, ktorá môže ukradnúť vaše údaje. Iný vírus s názvom Agent Smith nahradil aplikáciu WhatsApp v telefóne škodlivou verziou. Opäť však nejde o infikovaný súbor distribuovaný prostredníctvom WhatsApp.

V máji minulého roka sa zistilo, že chyba v aplikácii umožnila prístup k telefónu používateľa a jeho sledovanie pomocou funkcie zvukového hovoru. Spoločnosť onedlho vydala opravu, ktorá problém vyriešila. Len čo sa vírus dostane do vášho zariadenia, výsledok môže byť zničujúci. Môže sa použiť na inštaláciu ransomvéru, ktorý hrozí vymazaním vašich údajov, ak nezaplatíte „výkupné“.

Takisto sa môže použiť na extrahovanie osobných alebo finančných údajov, prípadne zneužitie vášho mobilu na infikovanie ďalších telefónov. Ako sa teda vyhnúť vírusu z WhatsApp? Skontrolujte, či je aplikácia legitímna.  Ako ukázal WhatsApp Gold, hackerom je ľahké získať prístup k vášmu telefónu, keď sa maskujú ako legitímna aplikácia. Preto sťahujte aplikácie iba z oficiálneho obchodu svojho zariadenia a skontrolujte, či spoločnosť na stránke obchodu vyzerá autenticky.

Sledujte aj recenzie. Neotvárajte podozrivé súbory – ak sa vám zdá, že súbor vyzerá trochu čudne, premôžte svoju zvedavosť. Platí to najmä v prípade, že pochádza od neznámeho odosielateľa. Nainštalujte mobilný antivírusový softvér – dobrá antivírusová aplikácia môže vírus zastaviť už v zárodku, aj keby sa mu podarilo prekĺznuť do vášho zariadenia. A aktualizujte si WhatsApp – softvérové aktualizácie sa vydávajú aj preto, aby ste boli krok pred potenciálnymi vírusmi.

Zdroj: tech.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
WhatsApp app aplikácia smartfon online web Digital dáta ochrana sukromie bezpečnosť

1 komentár

blbost reakcia na: Možno sa infikovať vírusom cez WhatsApp?

24.1.2020 07:01
zase posete bludy. Aj ste si precitali, o co islo v danom pripade ? Sef Amazonu si vymenil so saudskoarabskym princom tel. kontakt. Po niekolkych mesiacoch dostal cez whatsup od neho par sprav. Jedna z nich obsahovala malware. Malware znamy ako Pegas od izraelskej firmy, ktora sa specializuje na prieniky do mobilov. Cize nie hocijaky malware, ale taky, ktory je specialne len pre vlady s brzpecnostne organizacie. Jeho vyuzitie je ale platene. Mimochodom, dany princ uz malware pouzil pri sledovani novinara, ktoreho neskor zavrazdili na saudskoarabskom velvyslanectve v turecku. A vy tu pisete o nejakych antivirakoch. Pegas vyuziva najnovsie chby v os IOS a Android. Takze antivir nic neroesi.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať