NICEBOY_112021 NICEBOY_112021 NICEBOY_112021

NASA chce do 10 rokov spustiť na Mesiaci jadrový reaktor

Technológie
0

Po dlhých desaťročiach sa ľudia chcú vrátiť na povrch Mesiaca. V rámci programu NASA Artemis by sa tak malo stať už v roku 2024 a cieľom je vytvoriť podmienky na dlhodobú ľudskú prítomnosť na Mesiaci. No ak chcú astronauti žiť a pracovať na Mesiaci, potrebujú energiu. Na vyriešenie tohto problému sa objavilo už množstvo kreatívnych nápadov. NASA považuje za najpraktickejšiu energetickú možnosť pre budúce kolónie astronautov jadrové štiepenie. Teraz podniká ďalšie kroky k tomu, aby sa jadrový reaktor na Mesiaci stal realitou.

Po rokoch skúmania možností v rámci bývalého projektu Kilopower vesmírna agentúra vyzýva amerických priemyselných partnerov, aby predložili koncepcie jadrových štiepnych energetických systémov, ktoré by mohli fungovať na mesačnom povrchu a boli pripravené na spustenie a demonštrovanie svojho potenciálu na Mesiaci v priebehu desaťročia. Podľa NASA by malý, ľahký štiepny systém mohol poskytnúť až 10 kilowattov elektrickej energie, čo by postačovalo na uspokojenie energetických požiadaviek niekoľkých priemerných domácností.

Samozrejme, spotreba energie na Mesiaci by sa líšila od toho, čo vyžadujú domácnosti na Zemi. Bolo by treba napájať systémy na podporu života, nabíjať lunárne rovery a pomáhať vedcom pri uskutočňovaní experimentov. Podľa informácií NASA budú musieť budúce štiepne systémy produkovať najmenej 40 kilowattov energie. Tak by poskytli dostatok energie nielen na umožnenie trvalej prítomnosti na Mesiaci, ale jedného dňa aj na možnosť prieskumu a dokonca kolonizácie Marsu.

Dnešný výskum lunárnych štiepnych energetických systémov by mohol pomôcť aj pri realizácii navrhovaných jadrových pohonných systémov, ktoré by raz mohli umožniť astronautom cestovať na Červenú planétu na kozmických lodiach, ktoré by sa pohybovali vyššou rýchlosťou pri kratších misiách. NASA očakáva návrhy projektov do 22. februára, potom spoločne s americkým ministerstvom energetiky vyberie tie najsľubnejšie a pri vývoji týchto konceptov bude pomáhať počas 12 mesiacov.

Po návrhu a konštrukcii bude jeden konečný systém prepravený na Mesiac v rámci demonštračnej misie pravdepodobne ešte v tomto desaťročí. Znamenalo by to počiatky vlastnej energetickej siete Mesiaca, ktorá by umožnila vybudovanie prvej základne ľudstva vo vesmíre.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať