SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Na čo si dávať pozor pri obchodovaní s kryptomenami?

Bezpečnosť
7

Špeciálny projekt

Kryptokomunita často varuje pred držaním kryptomien na kryptoburze (zmenárni virtuálnych mien) kvôli riziku ich straty. Kryptoburzy sú často terčom hackerských útokov, obeťou vlastných chýb v ich bezpečnosti. V neposlednom rade peňaženka virtuálnych mien na kryptobuze nie je vašou peňaženkou, ku ktorej by ste mali prístup výlučne vy.

Privátny kľúč pre bezpečnosť

Kryptoburza vám pri používaní peňaženky poskytuje službu svojej peňaženky virtuálnych mien, teda musíte sa spoliehať na jej dôveryhodnosť. Preto sa odporúča umiestnenie virtuálnych mien na privátnej softwarovej peňaženke, ku ktorej máte vlastné kľúče len vy alebo držanie kryptomien prostredníctvom riešenia hardwarovej peňaženky ako najbezpečnejšieho spôsobu.

Aj na zahraničných kryptoburzách máte právo na rovnakú právnu ochranu ako doma

Dôležitým dôvodom, ktorý sa ale v tejto súvislosti vôbec nespomína, je obmedzenie a vylúčenie náhrady škody v niektorých prípadoch v Podmienkach používania kryptobúrz, ktoré užívateľ musí akceptovať, ak chce služby danej kryptoburzy využívať. Podmienky používania predstavujú tzv. zmluvu uzatváranú na diaľku. V prípade, ak je takáto zmluva uzatváraná fyzickou osobou, ktorá pri uzatváraní a plnení zmluvy nekoná v rámci predmetu svojej obchodnej činnosti alebo inej podnikateľskej činnosti, ide o spotrebiteľskú zmluvu. Väčšina užívateľov kryptobúrz sú fyzické osoby – spotrebitelia. Podľa príslušného ustanovenia Občianskeho zákonníka sa za neprijateľnú podmienku spotrebiteľskej zmluvy považujú, okrem iného, ustanovenia, ktoré vylučujú alebo obmedzujú práva spotrebiteľa pri uplatnení zodpovednosti za škodu. Kryptoburzy vyžadujú vo svojich Podmienkach používania, aby spotrebiteľ akceptoval pri voľbe práva právo, v ktorom sídli prevádzkovateľ kryptoburzy resp., ktoré si zvolila daná kryptoburza. Slovenskému spotrebiteľovi, ktorý kupuje, predáva alebo zamieňa svoje virtuálne meny na zahraničných kryptoburzách, nemôže byť v súlade so zákonom o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom poskytnutá menšia právna ochrana, ako tá, ktorú poskytujú slovenské právne predpisy, napriek tomu, že akceptoval ustanovenia Podmienok používania, ktoré poskytujú menšiu právnu ochranu v oblasti náhrady škody.

Dajte si pozor na to, aby vás kryptoburza neobrala o ušlý zisk

Podľa § 442 ods. 1 Občianskeho zákonníka sa uhrádza skutočná škoda, teda hodnota, o ktorú sa znížil majetok poškodeného v dôsledku škodovej udalosti a ušlý zisk, teda hodnota, ktorá poškodenému ušla v dôsledku spôsobenia škody. Väčšina kryptobúrz z náhrady škody však úplne vylučuje ušlý zisk ako zisk z nárastu hodnoty virtuálnej meny po škodovej udalosti. Toto je v rozpore s judikatúrou ako aj s § 574 ods. 2 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého sa práva na náhradu ušlého zisku vopred nemožno platne vzdať.

Veľmi časté je obmedzenie výšky náhrady škody do výšky hodnoty vašich aktív umiestnených na kryptoburze v čase vzniku škody, ba dokonca do výšky poplatkov zaplatených za vykonané transakcie na kryptoburze za určité obdobie pred škodovou udalosťou. Najmä v druhom spomínanom prípade môže byť suma náhrady škody oveľa nižšia ako suma skutočnej škody. V oboch prípadoch pôjde o nižšiu náhradu škody, ak by sme zobrali do úvahy sumu ušlého zisku v prípade nárastu hodnoty virtuálnej meny v čase od škodovej udalosti. A to aj v prípade odcudzenia virtuálnych mien, ktoré bolo celkom alebo z časti umožnené aj prevádzkovateľom kryptoburzy, či už jeho úmyselným konaním alebo hrubou nedbanlivosťou. Pre posúdenie súladu so slovenským právom bude podstatné, či by dané obmedzenie výšky náhrady škody v konkrétnom prípade nemalo za následok symbolickú náhradu škody, čo by mohlo byť obchádzaním zákona.

Vzhľadom na vyššie uvedené je vhodné umiestňovať virtuálne meny na kryptoburzy len na nevyhnutne potrebný čas, na vykonanie predaja alebo nákupu virtuálnej meny. V prípade ich straty vám kryptoburza bude ochotná plniť nižšiu sumu náhrady škody, než na akú by ste mali zo zákona nárok. Poslednou možnosťou, ktorá vám zostane, je postúpenie sporu o náhradu škodu na príslušný súd.

Úvodné foto: Photo by Crypto Crow from Pexels.com

Mgr. Marcel Štepanovský, PhD.

Všetky autorove články

7 komentárov

Viete čo? Nebudem ja ani investovať do kryptomeny. Volovina vymyslená pár blbcami, ktorú máme platiť všetci. reakcia na: Na čo si dávať pozor pri obchodovaní s kryptomenami?

22.9.2021 19:09
Viete čo? Nebudem ja ani investovať do kryptomeny. Volovina vymyslená pár blbcami, ktorú máme platiť všetci. Už ani Elon Musk to nechce platiť z vlastného vrecka, tak ho ošibali. Vraj na tom prerobil a to tam nalial miliardu. Choré mozgy: Vymyslím si, že mám doma dinosaura a nikto ho nikdy nevidel a vy mi všetci plaťte. Takzvaný efekt jednorožca. Jednorožec totiž nikdy neexistoval. Veď bitkoin nemá žiadnu hodnotu, vymyslený kryptoprogram nič viac, nič menej.
Reagovať

RE: Prý Elon prodělal pjětset miliónu na kryptu a už mu je nikdo nikdy nevrátí. reakcia na: Viete čo? Nebudem ja ani investovať do kryptomeny. Volovina vymyslená pár blbcami, ktorú máme platiť všetci.

30.9.2021 19:09
Prý Elon prodělal pjětset miliónu na kryptu a už mu je nikdo nikdy nevrátí.
Reagovať

RE: Veru, majú holú riť a lejú prachy nikam a ešte sa tešia, akí budú bohatí - žiadna hodnota toto krypto vymyslené z brucha. reakcia na: Viete čo? Nebudem ja ani investovať do kryptomeny. Volovina vymyslená pár blbcami, ktorú máme platiť všetci.

24.9.2021 12:09
Veru, majú holú riť a lejú prachy nikam a ešte sa tešia, akí budú bohatí - žiadna hodnota toto krypto vymyslené z brucha.
Reagovať

Lacko bludy reakcia na: Na čo si dávať pozor pri obchodovaní s kryptomenami?

22.9.2021 07:09
Ciste nezmysly mimo reality.
Reagovať

RE: Lacko bludy reakcia na: Lacko bludy

22.9.2021 14:09
Čo máš za problém?
Reagovať

RE: RE: Lacko bludy reakcia na: RE: Lacko bludy

22.9.2021 22:09
Su to bludy na pomylenie ludi. Ziadna uzitocna informacia, iba dlhy odveci text.

RE: RE: Jemu nestojí a bojí sa to povedať, nechajte ho tak. reakcia na: RE: Lacko bludy

22.9.2021 19:09
Jemu nestojí a bojí sa to povedať, nechajte ho tak.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať