
Na nadchádzajúcu vlnu kybernetických útokov z vesmíru nie sme pripravení
Náš svet je úplne závislý od satelitov. Pritom vesmír sa rýchlo stáva novou arénou pre konflikty. V roku 2021 dôjde k čoraz väčšiemu počtu pokusov štátov a nezávislých skupín o uskutočnenie kybernetických útokov na vesmírnu infraštruktúru, čo bude mať dosah na pozemské systémy. V roku 2017 sa stratilo v Čiernom mori 20 lodí v dôsledku spoofingového útoku na systémy GPS, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou uskutočnilo Rusko.
V roku 2021 bude Rusko v takýchto útokoch pokračovať spolu s USA, Čínou a Indiou, ale zrejme sa k nim pripoja aj ďalšie štáty. Vesmír je teraz taký preplnený, že fyzickými útokmi na satelity útočníci riskujú, že poškodia aj vlastné zariadenia. Namiesto toho sa teraz uvažuje o kybernetických útokoch na deaktiváciu alebo zníženie operačných schopností satelitov protivníkov zameraním na technológie vo vesmíre aj v pozemných staniciach.
Útoky budú zahrnovať jamming, spoofing alebo úplné vypnutie satelitu, zmenu jeho obežnej dráhy alebo deaktiváciu komponentov, ako sú snímače. Ďalšie útoky by sa mohli zameriavať na získanie prístupu k údajom a snímkam. Prebiehať budú aj útoky na pozemné riadiace strediská alebo servery.
Vesmírne kybernetické útoky majú na rozdiel od iných typov útokov zbraňami zvláštnosť v tom, že ich možno poprieť. Napríklad Rusko stále neuznáva svoju údajnú úlohu pri vyradení GPS v roku 2017, hoci o rok skôr uviedlo, že namontovalo rušičky GPS na vyše 250 000 bunkových veží ako čiastočnú obranu proti americkému útoku riadenými strelami.
Ochrana pred kybernetickými útokmi vo vesmíre si bude vyžadovať komplexné a priebežné hodnotenie rizík. Štáty budú musieť zmapovať svoje kritické body a podeliť sa o spravodajské informácie o hrozbách so svojimi spojencami. Budú musieť skontrolovať šifrovacie protokoly svojich pozemných staníc a pripraviť svoje armády a ďalšie sektory na možnosť výpadku služieb.
Zdroj: wired.co.uk.