SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Nahrávanie prírody v 3D. Binaurálne audio je čoraz obľúbenejšie

0

Pre tých, ktorí nepoznajú binaurálne 3D nahrávky a ich pôsobenie na naše zmysly, vysvetlíme, prečo rastie popularita takýchto nahrávok.

Čo znamená binaurálne a ako to funguje?
Stručne povedané, binaurálne znamená počúvané dvoma ušami. Úžasné je, že môžeme vnímať priestorový trojrozmerný zvuk, hoci máme iba dve uši na oboch stranách hlavy. Ako je to možné?

Náš mozog si vyvinul schopnosť vytvoriť 3D zvukový zážitok z informácií, ktoré sa dostávajú do našich dvoch uší. Tri najkritickejšie „binaurálne podnety“, ktoré musí náš mozog získať, sú tieto: 

- rozdiely v intenzite zvuku prichádzajúceho na našich dvoch uší
- rozdiely v čase, v ktorom zvuky dorazia do našich uší
- fázové rozdiely prichádzajúcich zvukov medzi dvoma ušami

Naša schopnosť správne dekódovať a interpretovať takéto podnety je natoľko spoľahlivá, že veríme nášmu sluchu, že zvuky skutočne prichádzajú z miesta, z ktorého si myslíme, aj keď nie sme schopní vidieť ich zdroj.

Binaurálne nahrávanie
Binaurálne nahrávanie využíva také nastavenie mikrofónu, ktoré simuluje ľudské sluchové ústrojenstvo, pričom dve mikrofónové kapsuly sú umiestnené vo vzdialenosti asi 7 palcov (zhruba 18 cm), rovnakej, ako je vzájomná vzdialenosť našich uší, a oddelené absorpčnou bariérou pripomínajúcou ľudskú hlavu. Ak chceme byť úplne presní, obe kapsuly by mali byť umiestnené do pružných silikónových alebo gumených uší vyzerajúcich ako ľudské uši.

Teoreticky pri tomto dizajne dvojkanálový mikrofón zachytávajúci zvuk zbiera tie isté kritické binaurálne signály, ktoré zachytávajú aj naše uši, čo umožní poslucháčovi okúsiť rovnaký priestorový zvuk, ktorý poskytuje náš prirodzený sluch. Takýto zvukový zážitok môže byť šokujúci pre niekoho, kto sa s ním stretne po prvýkrát. Je to také, akoby ste priamo boli v trojrozmernom prostredí, v ktorom bola nahrávka vytvorená.

Ako počúvať
Aby náš mozog správne spracoval binaurálny záznam, je nevyhnutné, aby ľavé ucho počulo len to, čo zaznamenal ľavý mikrofón, a pravé iba to, čo zaznamenal pravý mikrofón. To sa dá najlepšie dosiahnuť slúchadlami, ktoré izolujú oba kanály. Preto hovoríme, že binaurálne nahrávky sú optimalizované na počúvanie cez slúchadlá.

Počúvanie z reproduktorov naráža na problémy. Ak sú reproduktory rozmiestnené vo vzťahu k poslucháčovi v tvare rovnostranného trojuholníka, obe jeho uši budú počuť zvuky z oboch reproduktorov. To má za následok značné „presluchy“ medzi kanálmi a spôsobuje významné zhoršenie „binaurálnych podnetov“. Zážitok priestorového zvuku tak má horšiu kvalitu.

Prečo ten náhly záujem?
Binaurálne nahrávky sú tu už dávno, no doteraz sa nestali mainstreamom, pretože slúchadlá používalo len málo ľudí. No teraz sa to zmenilo. Mobilné zariadenia, ako sú napr. smartfóny, spôsobili, že slúchadlá používame čoraz častejšie na osobné počúvanie. To prinieslo aj obrovský nárast záujmu o skúsenosti s binaurálnym počúvaním.

Prístup k nahrávkam prostredníctvom internetu alebo mobilných aplikácií (napríklad Pure Nature 3D Audio) umožní poslucháčom doslova „uniknúť do prírody“, nech sa nachádzajú kdekoľvek, najmä ak sa na potlačenie okolitého hluku používajú moderné slúchadlá vybavené príslušnou technológiou. Môžete relaxovať doma na pohovke, ale aj pri práci na počítači v rušnej kaviarni, obklopení upokojujúcimi hlasmi prírodného sveta.

Nastavenie binaurálnych mikrofónov
Ako sme už uviedli, „pravé“ nastavenie mikrofónu kopíruje ľudskú hlavu, kde mikrofóny sú zakotvené hlboko vnútri prirodzene vyzerajúcich „uší“. Problém je v tom, že ľudské uši sa značne líšia tvarom aj veľkosťou. Navyše nový výskum ukázal, že aj nepatrné modifikácie zvukovodu jedinca výrazne zhoršujú schopnosť presne posúdiť umiestnenie zdrojov zvuku, najmä vo vertikálnej rovine. Je teda prakticky nemožné vytvoriť univerzálny mikrofón s figurálnou hlavou.

Bezpochyby najznámejší mikrofón na binaurálny zvuk je Neumann KU 100, ktorý však stojí neuveriteľných 8000 dolárov

Cenovo dostupnejšie sú mikrofóny spoločnosti Binaural Enthusiast, ktoré stoja asi 500 dolárov

K dispozícii je aj séria binaurálnych mikrofónov od spoločnosti Inari Audio, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí od 1000 do 3000 dolárov v závislosti od funkcií

In-ear mikrofóny
Nepochybne najlacnejší spôsob získania binaurálnemu záznamu je používanie miniatúrnych mikrofónov umiestnených vo vlastných ušiach. Namiesto figuríny s ušami jednoducho použijete svoju hlavu. A výsledky môžu znieť skvele, najmä ak chcete zaznamenať binaurálne zvuky počas pohybu. Ponuka takýchto mikrofónov je však pomerne obmedzená.

Jedna z atraktívnych možností je Ambeo Smart Headset, vyrábaný spoločnosťou Sennheiser. Jeho cena je asi 300 dolárov a možno ho pripojiť k iPhonu

Trochu lacnejšia možnosť je mikrofón Scenes Lifelike za 100 dolárov, ktorý sa takisto dá pripojiť priamo k iPhonu

Binaurálne mikrofóny od Sound Professionals sú už dlho štandardom. Nepripájajú sa k telefónom iPhone, ale môžu sa ľahko používať s malými prenosnými magnetofónmi, ako sú napríklad zariadenia Zoom, Tascam a Sony. Ceny sú v rozpätí od 100 do 300 dolárov

Kvázi-binaurálne mikrofóny
Pojem kvázi-binaurálny sa často používa na označenie binaurálnych mikrofónov, ktoré nepoužívajú figurínu s flexibilnými ušami. Mnohé z nich vytvárajú nádherné priestorové 3D nahrávky, porovnateľné s tými, ktoré produkujú „skutočné“ binaurálne mikrofóny.

Azda najobľúbenejšie kvázi-binaurálne mikrofóny, ktoré sú dnes k dispozícii, vytvorila spoločnosť 3DIO. Ich ceny sa pohybujú od 500 do 2000 dolárov. Mikrofóny sa umiestňujú do gumových uší, medzi ktorými však nie je „hlava“

Teraz, keď ste pochopili princípy binaurálneho vnímania, možno dostanete chuť vytvoriť vlastné binaurálne nahrávky alebo aspoň vyskúšať zážitok priestorového 3D zvuku cez slúchadlá.

Zdroj: medium.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
3D zvuk audio kvalita reproduktor mozog mikrofon iPhone smart telefon smartfon

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať