ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Najbelší farebný náter na svete je už dostatočne tenký aj na natieranie áut a lietadiel

Technológie
0

Minulý rok inžinieri z Purdue University využili svoje odborné znalosti v oblasti materiálovej vedy na výrobu najbelšej farby na svete, ktorá má schopnosť odrážať približne 98 % dopadajúceho slnečného svetla, a tak má veľký potenciál, pokiaľ ide o energetickú účinnosť budov. Tím teraz zdokonalil receptúru a vytvoril verziu, ktorá je tenšia a ľahšia, čo je podľa nich ideálne na použitie na autách, vlakoch a lietadlách.

Pôvodná verzia ultrabielej farby vďačila za svoju vynikajúcu schopnosť odrážať slnečné svetlo pridaniu síranu bárnatého, chemickej zlúčeniny používanej vo fotografickom papieri a kozmetike. Tá bola do zmesi pridaná vo forme častíc rôznych veľkostí s rôznou schopnosťou rozptyľovať svetlo, čo umožnilo farbe odrážať väčšiu časť spektra dopadajúceho slnečného svetla. 

Fortinet_112022

S odrazivosťou 98,1 % materiál výrazne prevyšuje odrazivosť komerčne dostupných farieb odrážajúcich teplo, ktorá sa pohybuje na úrovni 80 až 90 %. Pri testoch na vonkajších povrchoch tím zistil, že farba by mohla výrazne znížiť ich teplotu v porovnaní s okolitým prostredím a potenciálne by mohla mať chladiace účinky, ktoré sú porovnateľné s bežnými klimatizáciami.

Na dosiahnutie takejto úrovne radiačného chladenia pod teplotu okolia musel tím naniesť vrstvu farby hrubú najmenej 400 mikrónov. To bolo použiteľné na veľké stacionárne konštrukcie, napríklad strechu budovy. No pri aplikáciách, ktoré majú presné požiadavky na veľkosť a hmotnosť, musí byť farba tenšia a ľahšia.

Nový materiál teraz obsahuje nitrid bóru vo forme hexagonálnych nanodrôtikov a ponúka solárnu odrazivosť 97,9 %, čo je trochu menej ako v prípade pôvodného materiálu, ale umožňujú to vrstvy hrubé len 150 mikrónov. Nová farba je nielen tenšia, ale má aj nižšiu hustotu, a preto váži približne o 80 % menej. Vedci podali patenty na túto technológiu a v súčasnosti rokujú o komercializácii svojej farby. Výskum bol uverejnený v časopise Cell Reports Physical Science.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať