PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Domáci kutil si vyrobil laserovú zbraň na boj proti švábom

Technológie
0

Škótsky inžinier Ildar Rachmatulin vynašiel nové zariadenie – laserovú pištoľ so zabudovanou umelou inteligenciou na boj proti švábom. Svoju prácu uverejnil v odbornom časopise Oriental Insects. Zariadenie vybavené dvoma kamerami s umelou inteligenciou sa musí zavesiť na strop. Kamery sledujú presnú polohu švába.

Srdcom zariadenia je prototypovacia doska Jetson Nano spoločnosti NVIDIA, ktorá pomocou neurónových sietí hľadá polohu hmyzu v obraze kamery. Informácie sa potom prenášajú do galvanometra, ktorý rýchlo navedie laserovú hlaveň na cieľ. Laser vytvorí bodový výstrel s výkonom, ktorý sa dá rôzne nastaviť. Pri nízkom výkone môže byť hmyz iba vyplašený, pri vysokom výkone aj zničený.

Predplatné NEXTECH 2021

Na testovanie sa použili tri rôzne lasery, čo tímu umožnilo vyhodnotiť množstvo vlnových dĺžok a úrovní výkonu. Nie je prekvapením, že laser s vyšším výkonom 1,6 W bol najúčinnejší a najrýchlejší. Laser neutralizuje pohybujúce sa šváby na vzdialenosť až 1,2 metra. Vynález pritom môže zabíjať aj iný hmyz, napríklad muchy a komáre. Cieľ je zasiahnutý priamo vo vzduchu. Ildar Rachmatulin uviedol, že cena takéhoto zariadenia je 250 dolárov. Vo svojej práci zverejnil podrobný návod na vytvorenie mechanizmu.

Opis celého projektu a zdrojové kódy možno nájsť na Githube. Vedec plánuje laserovú pištoľ zlepšiť, skrášliť a urobiť kompaktnejšou. V budúcnosti chce svoj produkt skomercializovať.  V závere správy však Ildar upozorňuje, že je to nebezpečné a zariadenie je vhodné len na akademický výskum, ale nie je pripravené na všeobecné použitie, pretože mu chýbajú akékoľvek bezpečnostné prvky. Ildar preto varuje domácich majstrov pred použitím akéhokoľvek laserového žiariča z kategórie vyššej ako Class 1.

Zdroj: gamingdeputy.comhackaday.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať