Najnovší robotický pes sa už dokáže vyšplhať na steny a chodiť aj po stropoch

0

Nový výtvor v oblasti štvornohej robotiky MARVEL (skratka pre Magnetically Adhesive Robot for Versatile and Expeditious Locomotion) je pozoruhodný tým, že sa spolieha na štyri elektromagnetické nohy zakončené novými materiálmi nazývanými magnetoreologické elastoméry (MRE). Je dielom výskumníkov z Kórejského pokročilého inštitútu vedy a technológie, ktorí o ňom nedávno publikovali článok v časopise Science Robotics.

MRE konzistenciou a elasticitou pripomínajú gumu, ale obsahujú zložky, ako je prášok z karbonylového železa, vďaka ktorým sú schopné viesť elektromagnetickú silu. MARVEL preto vyniká v šplhaní po rovných kovových stenách a stropoch rýchlosťou 0,5 až 0,6 metra za sekundu. Štvornohý robot si môže takisto poradiť so zakrivenými kovovými povrchmi, ako sú napríklad skladovacie nádrže pokryté náterom hrubým 0,3 milimetra pod vrstvou hrdze aj prachu. Problém mu nerobia ani prekážky vrátane medzier širokých 10 centimetrov či bariér s výškou 5 centimetrov.

Ľahko teda prechádza medzi nastavením pre podlahu, stenu a strop. Táto všestrannosť by z neho mohla čoskoro urobiť ideálny nástroj pre inšpekčné scenáre v priemyselných prostrediach, ale aj pre veľké lode, mosty a vysoké budovy, ktoré by sa mohli ukázať ako potenciálne nebezpečné pre ľudí. S hmotnosťou 8,16 kg a dĺžkou iba 33 cm je MARVEL približne rovnakej veľkosti ako malý pes, je ľahko prenosný a jednoducho sa s ním manipuluje.

Zdroj: popsci.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať