Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory

Technológie
2

Spoločnosť Lamborghini predstavila svoje „najvýkonnejšie auto, aké sa kedy vyrobilo“. Volá sa Sián (v bolonskom dialekte blesk alebo záblesk) a má hybridný pohon so superkondenzátormi. Superkondenzátory sú odlišné od elektrochemických batérií. Môžu sa nabiť a vybiť za pár sekúnd, no väčšina z nich má nízku hustotu energie a nedokáže uložiť dostatok energie, aby bola vhodná pre produkt, ako je napríklad elektromobil.

Niektoré spoločnosti skúmajú možnosť použitia hybridných superkondenzátorov, ktoré sú akousi zmesou batérií a superkondenzátorov, v elektrických vozidlách. Sián je najnovší príklad uplatnenia tejto technológie, ktorá bola pôvodne vyvinutá pre Lamborghini Aventador a v novej verzii je schopná uložiť až desaťnásobok energie. Je trikrát výkonnejšia ako batéria rovnakej hmotnosti a trikrát ľahšia ako batéria dodávajúca rovnakú energiu.

Elektrický systém so superkondenzátorom a elektromotorom má hmotnosť iba 34 kg, a preto poskytuje pozoruhodný pomer hmotnosti k výkonu – 1,0 kg/hp. Ide o najľahšie a najúčinnejšie hybridné riešenie. V kombinácii s motorom V12 ponúka Sián celkový výkon 819 koní (602 kW) a dosahuje maximálnu rýchlosť „nad 350 km/h“. Superkondenzátory sú veľmi užitočné aj pre systém rekuperačného brzdenia vozidla.

Vďaka schopnosti superkondenzátorov dobíjať sa takmer okamžite môžu regenerovať energiu z brzdenia a pri akcelerácii vždy vybíjať celú energiu. Vďaka tomu je Sián najrýchlejšie akcelerujúci model Lamborghini, ktorý z 0 až 100 km/h zrýchli za menej ako 2,8 sekundy. Lamborghini Sián bude predstavený médiám a verejnosti na autosalóne IAA 2019 vo Frankfurte  budúci týždeň.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
auto doprava hybrid bateria nabijanie elektro

2 komentáre

:D reakcia na: Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory

10.9.2019 17:09
A ked to ma 34kg a 1 kg/hp tak system nema nahodou 34HP? Myslim tym elektricky. A ked to auto ma 819HP, tak potrebuje tych 34?
Reagovať

nie je pravda... reakcia na: Najvýkonnejšie Lamborghini, aké sa kedy vyrobilo, využíva superkondenzátory

10.9.2019 13:09
"Vďaka schopnosti superkondenzátorov dobíjať sa takmer okamžite môžu regenerovať energiu z brzdenia a pri akcelerácii vždy vybíjať celú energiu. Vďaka tomu je Sián najrýchlejšie akcelerujúci " ... zrychluje tolko kvoli elektromotorom, a nie kvoli superkondenzatorom. Rovnako ako Tesla a dalsie elektro auta.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať