SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Nanotechnológie umožnia okamžitú diagnostiku chorôb iba pomocou smartfónu

Technológie
3

Infekčné choroby, ako je malária, zostávajú hlavnou príčinou úmrtí v mnohých regiónoch čiastočne preto, že ľudia tam nemajú prístup k lekárskym diagnostickým nástrojom, ktoré dokážu odhaliť tieto ochorenia. Vedci preto vyvinuli novú technológiu na skúmanie biologických buniek, ktorá je dostatočne malá, aby sa zmestila do objektívu smartfónu. Doteraz ju testovali iba v laboratóriu, ale v budúcnosti by táto nanotechnológia mohla umožniť detekciu chorôb v reálnych lekárskych prostrediach len pomocou mobilného zariadenia. Špecifické zmeny v bunkách, ktoré možno pozorovať pod mikroskopom, často poukazujú na choroby.

Napríklad štandardný spôsob detekcie malárie zahŕňa použitie mikroskopických snímok na identifikáciu špecifických zmien v červených krvinkách pacienta. Biologické bunky sa však vedia dobre skrývať, mnohé sú prakticky priehľadné a pre bežné mikroskopy takmer neviditeľné. Preto treba použiť triky. Jeden z nich je zavedenie nejakého druhu chemického farbiva, ktoré pridá priehľadným bunkám kontrast. Iný prístup je fázovo kontrastné zobrazovanie, ktoré využíva rozdiely v indexe lomu rôznych materiálov na rozlišovanie medzi analyzovanými štruktúrami.

Bežné metódy fázovo kontrastného zobrazovania sa však spoliehajú na množstvo objemných a drahých komponentov. Súčasné vedecké úsilie sa preto sústreďuje na využitie nanotechnológií, ktoré by umožnili nahradenie tradičných veľkých optických komponentov. Vznikajú tak zariadenia s hrúbkou nanometrov a s potenciálom na nízkonákladovú masovú výrobu, ktoré by mohli byť v budúcnosti integrované do mobilných zariadení, ako sú napríklad fotoaparáty smartfónov.

Nové riešenie na fázovo kontrastné zobrazovanie má hrúbku len niekoľko stoviek nanometrov. Nanoštruktúra je vpísaná do veľmi tenkého filmu (s hrúbkou menej ako 200 nanometrov). Princíp fungovania je jednoduchý. Na zariadenie sa umiestni priehľadný predmet, napríklad biologická bunka. Svetlo preniká cez bunku a predtým neviditeľná štruktúra bunky sa zviditeľní na druhej strane. V článku uverejnenom nedávno v časopise ACS Photonics sa zariadenie podrobne opisuje.

Keďže táto metóda umožňuje fázovo kontrastné zobrazovanie, ale nerieši zväčšenie malých objektov, v súčasnosti si stále vyžaduje objemné objektívy. V budúcnosti by zariadenie mohlo byť integrované s plochými šošovkami, ktoré vzniknú na základe ďalších pokrokov v nanotechnológiách. Dlhodobou víziou je umožniť mobilným zariadeniam pomocou tejto technológie skúmať biologické vzorky spôsobom, ktorý doteraz nebol možný.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

M Snipc reakcia na: Nanotechnológie umožnia okamžitú diagnostiku chorôb iba pomocou smartfónu

8.5.2022 00:05
Hey, my name’s Eric and for just a second, imagine this…

- Someone does a search and winds up at nextech.sk.

- They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

- And then they hit the back button and check out the other search results instead.

- Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

- There they go.

This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

But you CAN fix that.

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Strong stuff.

CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

Rkkuom reakcia na: Nanotechnológie umožnia okamžitú diagnostiku chorôb iba pomocou smartfónu

6.5.2022 17:05
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with nextech.sk definitely stands out.

It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

There is, however, a catch… more accurately, a question…

So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

More importantly, how do you make a connection with that person?

Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out nextech.sk.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE https://jumboleadmagnet.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

Qgkwtcr reakcia na: Nanotechnológie umožnia okamžitú diagnostiku chorôb iba pomocou smartfónu

4.5.2022 04:05
Hey, this is Eric and I ran across nextech.sk a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads from your site, or at least enough to make you happy?

Honestly, most business websites fall a bit short when it comes to generating paying customers. Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment.

Here’s an idea…

How about making it really EASY for every visitor who shows up to get a personal phone call you as soon as they hit your site…

You can –

Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

You’ll be amazed - the difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour or more later could increase your results 100-fold.

It gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation.

That way, even if you don’t close a deal right away, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

Pretty sweet – AND effective.

CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

You could be converting up to 100X more leads today!

Eric
PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
CLICK HERE http://talkwithwebtraffic.com to try Talk With Web Visitor now.

If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebtraffic.com/unsubscribe.aspx?d=nextech.sk
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať