SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Narodilo sa dieťa, ktoré má DNA od troch rodičov

0

Prvé dieťa v Spojenom kráľovstve vytvorené pomocou DNA troch ľudí sa narodilo po tom, ako lekári vykonali prelomový postup oplodnenia in vitro, ktorého cieľom je zabrániť tomu, aby deti zdedili nevyliečiteľné choroby. Pri tejto technike, známej ako liečba mitochondriálnym darcovstvom, sa používa tkanivo z vajíčok zdravých darkýň na vytvorenie embryí in vitro, ktoré neobsahujú škodlivé mutácie, ktoré by matky mohli preniesť na svoje deti. Keďže embryá kombinujú spermie a vajíčka biologických rodičov s malými štruktúrami podobnými batériám, nazývanými mitochondrie, z vajíčka darkyne, dieťa má potom DNA matky a otca ako zvyčajne a navyše malé množstvo genetického materiálu (približne 37 génov) od darkyne.

Tento proces viedol k slovnému spojeniu „trojrodičovské deti“, hoci viac ako 99,8 % DNA v deťoch pochádza od matky a otca. Liečbu mitochondriálnym darcovstvom, známu aj pod názvom mitochondriálna substitučná terapia, začali v Spojenom kráľovstve lekári v Newcastle Fertility Centre. Cieľom práce bolo pomôcť ženám so zmutovanými mitochondriami mať deti bez rizika prenosu genetických porúch. Ľudia dedia všetky svoje mitochondrie od matky, takže škodlivé mutácie v nich môžu ovplyvniť všetky deti, ktoré žena má.

Niektoré deti sa môžu narodiť zdravé, pretože zdedia len malú časť zmutovaných mitochondrií. Iné však môžu zdediť oveľa viac a môžu sa u nich vyvinúť závažné, progresívne a často smrteľné ochorenia. Mitochondriálnymi poruchami je postihnuté približne jedno zo 6000 detí. Mutácie, ktoré poškodzujú mitochondrie, majú tendenciu najviac postihovať tkanivá náročné na energiu: mozog, srdce, svaly a pečeň. Proces používaný v Newcastli má niekoľko krokov. Najprv sa na oplodnenie vajíčok postihnutej matky a zdravej darkyne použijú spermie otca.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Jadrový genetický materiál z vajíčka darkyne sa potom odstráni a nahradí materiálom z oplodneného vajíčka páru. Výsledné vajíčko, ktoré má kompletný súbor chromozómov od oboch rodičov, ale namiesto chybných mitochondrií matky nesie zdravé mitochondrie darkyne, sa potom implantuje do maternice. Tento postup nie je bez rizika. Nedávny výskum zistil, že v niektorých prípadoch sa môže nepatrný počet abnormálnych mitochondrií, ktoré sa nevyhnutne prenesú z matkinho vajíčka do toho darcovského, rozmnožiť, keď je dieťa v maternici, čo by mohlo viesť k ochoreniu dieťaťa.

Zdroj: theguardian.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať