PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Našli nové využitie pre Starlink, Elon Musk ho však zatiaľ odmieta

Technológie
0

Starlink Elona Muska je ambiciózny projekt, ktorý má za cieľ priniesť vysokorýchlostný internet do každého kúta zemegule prostredníctvom siete satelitov fungujúcich na nízkej obežnej dráhe Zeme. To je dobrá správa pre ľudí vo vidieckych oblastiach alebo rozvojových krajinách, kde inštalácia infraštruktúry, ktorú si vyžaduje vysokorýchlostný optický internet, môže byť cenovo nedostupná. 

No Starlink je užitočný aj v iných situáciách. Začiatkom tohto roka spoločnosť predstavila Starlink RV, prenosný terminál, ktorý by sa dal používať počas cestovania. Vďaka schváleniu americkou Federálnou komisiou pre komunikáciu (FCC) teraz môže technológia fungovať aj v pohybujúcom sa vozidle. Spoločnosť odvtedy spustila ďalšiu doplnkovú službu zameranú na majiteľov jácht a lodí, ktorí chcú internet na cestách. Čoskoro má byť služba dostupná aj v lietadlách.

Výskumníci však objavili aj ďalšiu oblasť, kde by sa Starlink mohol hodiť. Satelitnú sieť Starlink možno v skutočnosti používať ako systém GPS. Táto myšlienka bola spoločnosti SpaceX prvýkrát predložená pred niekoľkými rokmi a predstavenstvo bolo zrejme ochotné sa touto myšlienkou zaoberať. Podľa MIT Technology Review to však samotný Elon Musk rýchlo odmietol. Napriek Muskovmu odmietnutiu sa výskumníci rozhodli v projekte pokračovať.

Po reverznom inžinierstve komunikačných systémov satelitnej siete tím Todda Humpreysa z Texaskej univerzity v Austine našiel spôsob, ako premeniť Starlink na satelitný navigačný systém. Riešenie navrhnuté Humphreyho tímom nevyžaduje hacknutie satelitov, ale využíva verejne dostupné informácie na zistenie, kde sa v pravidelných intervaloch nachádza špecializovaný prijímač. SpaceX totiž neustále zverejňuje podrobnosti o pohyboch každého satelitu v snahe vyhnúť sa kolíziám na nízkej obežnej dráhe.

Prijímač zachytáva opakujúci sa signál „synchronizačnej sekvencie“, ktorý každý satelit vysiela v pravidelnom intervale, a používa ho na určenie svojej polohy vzhľadom na satelity, ktoré dokáže detegovať. Celý systém pracuje s presnosťou do 30 metrov. Aby bol systém taký presný ako GPS a zúžil lokalizáciu na jeden meter, SpaceX by musel poskytnúť ďalšie údaje.

Systém GPS bol navrhnutý a zostavený americkou armádou, pretože vedieť, kde sa niečo nachádza s vysokou mierou presnosti, je počas konfliktu skutočne užitočné. Hoci jeho výhody môže teraz využívať široká verejnosť, Ministerstvo obrany USA má stále obrovský podiel na technológii a jej aplikáciách.

Ako do toho všetkého zapadá Starlink? Po prvé, systém sa počas konfliktu na Ukrajine ukázal ako neuveriteľne odolný proti rušeniu. A po druhé, keby sa niečo stalo so satelitnými systémami vlády USA, veľmi rozsiahla sieť Starlink by slúžila ako ideálna záloha na udržanie komunikácie a služieb, ako je GPS. To je jeden z dôvodov, prečo vláda USA financovala štúdiu Texaskej univerzity.

Predplatné NEXTECH 2021

Starlink sa už ukázal ako mimoriadne užitočný. Elon Musk si však vyslúžil medzinárodnú kritiku po tom, ako naznačil stiahnutie služby Starlink z Ukrajiny s odvolaním sa na súvisiace náklady. Miliardár pôvodne poslal prijímače do krajiny zmietanej vojnou krátko po februárovej invázii Ruska. Tento krok sa stretol s pochvalou. Vláda USA zaplatila za veľký počet prijímačov a hradila približne 30 % nákladov potrebných na udržanie služby.

Keďže veľká časť infraštruktúry Ukrajiny vrátane káblovej internetovej služby bola zničená v dôsledku ruských akcií, Starlink sa ukázal ako neoceniteľný pre ukrajinské vojnové úsilie. Okrem zničenia všetkých 20 000 terminálov alebo zablokovania satelitných signálov sa služba Starlink v skutočnosti nedá zastaviť. Všetko, čo Ukrajinci skutočne potrebujú na udržanie komunikácie, je terminál a zdroj energie. 

Musk sa však vyhrážal stiahnutím služby krátko po tom, čo „mierový plán“, ktorý opísal na Twitteri, vyvolal veľký odpor. Miliardár tvrdil, že prevádzka každého terminálu Starlink na Ukrajine je stokrát vyššia ako prevádzka štandardného terminálu. Náklady sa zvýšili v dôsledku neustálych kybernetických útokov z Ruska a požiadaviek kladených na komunikačné systémy počas aktívneho konfliktu. Nakoniec však Musk urobil ďalší obrat a služba Starlink momentálne zostáva na Ukrajine aktívna.

Zdroj: slashgear.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať