SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Našli spôsob, ako zlikvidovať burinu umelým svetlom

Technológie
1

Spoločnosť Global Neighbor so sídlom v meste Xenia (Ohio, USA) vytvorila dokonalý recept, ktorý by mohol uľahčiť údržbu solárnych polí a obmedziť používanie herbicídov. Nápad na to vyvinul Patrick Jackson, produktový manažér Global Neighbor, keď bol v strednej škole. Tam ich učili, že korene rastlín sú v zemi preto, aby na ne nepôsobilo svetlo. „Inými slovami, rastlinu by som zabil, ak spôsobím, že jej koreň uvidí svetlo.“

Usmernená energia funguje napodobňovaním slnečného svetla. Keď sa svetlo dostane na koreň rastliny, vlnové dĺžky dokážu preniknúť do pôdy. Potom rastlina do 10 až 14 dní odumrie. Uvažovalo sa o tom, že jeden z projektov spoločnosti využívajúcich usmernenú energiu sa by sa mohol zapojiť do American-Made Solar Prize, národnej súťaže vynálezov podporovanej Ministerstvom energetiky USA. Táto súťaž má za cieľ nájsť projekty, ktoré inovujú priemysel solárnej energie.

Napokon boli jedným z 20 tímov, ktoré postúpili do druhého kola súťaže a zarobili 50 000 dolárov. Projekt predstavuje nadstavec podobný robotickému ramenu, ktorý bude umiestnený na motorizovanom zariadení. Rameno bude využívať usmernenú energiu svetla na ničenie buriny okolo stĺpov solárnych panelov. Aby solárne panely mohli absorbovať čo najviac slnečného svetla, rastliny okolo nich sa musia pravidelne kosiť.

Takýto stroj by uľahčil údržbu solárnych zariadení, hovorí Jon Jackson, prezident Global Neighbor a otec Patricka Jacksona. Global Neighbor spolupracuje s ministerstvom poľnohospodárstva a ministerstvom obrany na ďalších projektoch s usmernenou energiu. Spoločnosť má aj komerčný produkt, ktorý je vybavený technológiou usmernenej energie. Cieľom je znížiť potrebu herbicídov, povedal Jon Jackson.  

Zdroj: wyso.org.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Orná pôda reakcia na: Našli spôsob, ako zlikvidovať burinu umelým svetlom

11.3.2024 21:03
Tak preto sa slnečné elektrárne stavajú na najkvalitnejšej ornej pôde s najvyššou bonitou. Už mi ten Green Deal dáva zmysel, najmä ak s poškodených solárov "niečo šťavnaté" stečie do tej úrodnej zeme..
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať