Našli spôsob ako dramaticky zvýšiť účinnosť solárnych panelov

2

Sústavy malých šošoviek, ktoré vyzerajú ako obrátené pyramídy, by mohli solárnym panelom pomôcť zachytiť viac svetla z akéhokoľvek uhla počas slnečných aj zamračených dní. Solárne panely fungujú najlepšie na priamom slnečnom svetle, a preto niektoré solárne systémy sledujú pohyb slnka na oblohe a otáčajú sa k nemu, aby získali maximum svetla. Takáto sledovacia technika je však drahá a pohyblivé mechanizmy sa môžu pokaziť. Tieto nedostatky motivovali výskumníkov zo Stanfordovej univerzity, aby vyvinuli alternatívu.

Informujú o nej v článku publikovanom v časopise Nature Microsystems & Nanoengineering. Ich technológia, nazvaná Axially Graded Index Lens alebo skrátene AGILE, ponúka spôsob, ako zvýšiť účinnosť statických solárnych panelov, a to dokonca aj pri difúznom svetle. Prototypové polia šošoviek AGILE úspešne koncentrovali svetlo do trikrát menšej plochy, pričom si zachovali 90 % výkonu v najlepšom prípade a výrazne prekonali bežné koncentrátory, keď malo svetlo šikmý smer.

Koncentrácia svetla na získanie väčšieho množstva energie zo solárnych panelov nie je nijaká novinka. Autori však poukazujú na to, že koncentrátory, ako sú Fresnelove šošovky a zrkadlá, sú úspešné iba z niektorých uhlov. Hoci výskumníci neoznámili žiadne plány na komercializáciu AGILE, prototypy boli podľa tlačovej správy zo Stanfordu navrhnuté s použitím ľahko dostupných materiálov, čo je výhodné pre solárny priemysel.

Zdroj: techcrunch.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Solarko reakcia na: Našli spôsob ako dramaticky zvýšiť účinnosť solárnych panelov

9.7.2022 05:07
Kedy už konečne prejdeme z plošného snímania energie na objemove?
Spraviť ako príjemcu tzv . Ciernej- neviditeľnej energie,ktorá má obrazne povedané fm na cca 100 MHz oproti dv na 100khz čo zatiaľ vieme zachytiť,je len ,či aj o tom, nájsť menšie atómy,a lebo ich ,,umelohmotne,, nahrazky.
A čo tak zastaviť Brownov pohyb,alebo rovno atómový ringispil ?
Alebo prestať blabolit o super solarkach,a natrepat na všetky budovy,strechy,balkónové plechy,aspoň tie obyčajné fotovoltaické,čo máme.
Veď zatepľovanie budov sa vcelku zadarilo,ani zasolarovanie by nemusel byť až taký problém, nebyť byrokracie a hladných vackov,hrantov a valovov...
Reagovať

RE: Solarko reakcia na: Solarko

9.7.2022 21:07
Samozrejme, to vyzerá ako veľmi krásny nápad. Má to jedno veľké "ale". To "ale" sa volá: nedostatok surovín na solárne panely a na akumulátory.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať